Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Čáry“ vzpěračského trenéra Brzosky

18 2006
Praha - Neměli jsme jediný dopingový nález, prohlašoval několikrát o vrcholné dopingové éře 80. let nynější předseda Českého svazu vzpírání Emil Brzoska, než včera dopování vzpěračů přiznal. Byla to největší účelová lež z doby státního dopingu. Vzpírání vykazovalo největší počet dopingových nálezů při tajných kontrolách před výjezdy reprezentantů.

Československý doping

Přehled článků ZDE

 

 

 

 

 

 


Kontrola vzpěračů před mistrovstvím světa podle hlášení z 19. listopadu 1986 dopadla katastrofálně - u všech osmi borců byly nalezeny v moči metabolity několika anabolik. Svědčí o tom písemná zpráva MUDr. Stejskala místopředsedovi ČSTV Duškovi.

O Brzoskovi kolovaly mnohé fámy. O milenkách, flámech, stycích se špičkami vládnoucí garnitury.

Svědkové, kteří viděli jeho kufr v hotelu, líčí, co v něm bylo preparátů. Lze tomu všemu věřit, leč přidržme se dokazatelných faktů.

Že Brzoska prodává v zahraničí anabolika, to tvrdil i anonymní dopis. Vyšetření se ujalo kontrolní oddělení ÚV ČSTV. Jeho vedoucí Mojmír Král, přitakavý bojácný funkcionář, hlásí 18. listopadu 1987 na oddělení společenských organizací ÚV KSČ, že se nevyšetřilo téměř nic. Král také píše: "K prodeji anabolik: Vedení ÚNZ (Ústav národního zdraví) a ÚV ČSTV určuje zodpovědné pracovníky, kteří jsou vázáni státním tajemstvím. Jsou to MUDr. Jiří Michl, Emil Brzoska a od 1. 1. 1987 i MUDr. Machotka. Celý proces probíhá mezi těmito pracovníky svazu vzpírání a lékařem ÚNZ dr. Stejskalem."

To je jeden z dokumentů o státním dopingu i se jmény.

Ztrácejí se léky

V dopise ze 14. 6. 1988 adresovaném místopředsedovi ČSTV Pavlu Klapušovi upozorňuje MUDr. Stejskal, že v ostravské vzpěračské hale mizí z bezpečnostní schránky "léky".

Z dopisu vyplývá, že Klapuš nařídil trenéru Brzoskovi, aby odevzdal všechny klíče od tohoto trezoru doktorce Lesové. Jenže Brzoska zřejmě tajně bral "léky" dál.

"Zjištěné nesrovnalosti v počtu léků vedou k důvodnému podezření, že nebyly odevzdány všechny klíče," stěžuje si Stejskal v dopise.

Brzoska měl prodávat anabolika na soustředěních Kanaďanů v Havířově a Nymburce a poté i v Kanadě, o čemž svědčí protokol sepsaný 1. 3. 1989. Brzoska vše popřel, doma dával Kanaďanům vitaminy a proteiny, do Kanady nic nevezl.

ČSSR - anabolický ráj

V interní zprávě československého velvyslanectví v Ottawě pro ministerstvo zahraničí v Praze, později předané Pavlu Klapušovi na ÚV ČSTV, datované 9. 2. 1989, se píše o skandálu, který vyvolal pobyt kanadských vzpěračů v Československu.

"Československo je země, kde sportovci používají steroidy zcela běžně a přístup k nim je velice jednoduchý," řekl trenér Pierre Roy novinářům podle zprávy, která dál uvádí: "Výkony kanadských vzpěračů po tréninkových táborech v ČSSR doznaly pozoruhodného zlepšení. Vzpěrač Louis Payer vypověděl, že trenér Kanaďanů Andrzej Kulesza věděl dobře o dostupnosti steroidů v Československu a proti jejich použití nic nenamítal, poněvadž v tomto státě jsou údajně dostupné látky, zabraňující jejich detekci při testech. Zprávy o Československu jako ráji anabolik přinesly v Kanadě noviny, rozhlasové i televizní stanice. Vzpěrači ukazovali pilulky, které si v Československu koupili." Tolik zpráva velvyslanectví v Ottawě.

Trenér Kulesza, možná i jako dík za tento ráj, pozval do Kanady i Brzoskovu manželku, zaplatil letenku i pobyt.

Trenér Brzoska měl několik afér, ututlaných, nepřiznaných, ale vyvlékl se z nich. Neutajil tu poslední, když jej zadrželi na hranicích do Rakouska, jak převážel léky na bázi anabolických steroidů.

"Na jednom zasedání výkonného výboru ČSTV jsme jej zbavili funkce," vzpomíná tehdejší místopředseda ČSTV Klapuš.

Vzpěrač Ota Zaremba však Brzosku brání: "Vezl léky pro šéfa hotelu, který si zlomil nohu."

Autoři:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze