Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cancellara vyhrál úvodní časovku Tour, Kreuziger dojel dvacátý

Fabian Cancellara si jede pro vítězství na trati úvodní časovky Tour de France | foto: AP

3 2010
Rotterdam (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na přilbě měl vymalován zlatý olivový věnec, v něm nápis: Olympijský vítěz, mistr světa. Startovní číslo 13 si z pověrčivosti obrátil vzhůru nohama. Do cíle prologu Tour de France pak letěl nejrychleji. Kdo? Švýcar Fabian Cancellara, jak také jinak. Roman Kreuziger obsadil na mokré trati 20. místo, na 8,9 kilometrech ztratil na vítěze 38 vteřin.

Co je však pro českého cyklistu podstatnější: z kandidátů na Top Ten v celkovém pořadí Tour jich více nechal za sebou, než měl před sebou. Lance Armstrong byl o 16 vteřin rychlejší a Alberto Contador o 11.

Zato na Ivana Bassa, spolukapitána v týmu Liquigas, najel Kreuziger 17 vteřin a na Andy Schlecka, konkurenta v boji o bílý dres nejlepšího mladíka, dokonce 31.

Kreuziger a jeho odstupy na favority


Ztratil na:
- Armstronga 16 vteřin
- Contadora 11 vteřin
- Leipheimera 10 vteřin
- Rogerse 3 cteřiny
- Klödena 2 vteřiny

Na stejno s:
- Vinokurovem

Získal na:
- Evanse 1 vteřinu
- Gesinka 13 vteřin
- Sastreho 16 vteřin
- Bassa 17 vteřin
- Meňšova 18 vteřin
- Wigginse 18 vteřin
- F. Schlecka 19 vteřin
- Vandeveldeho 22 vteřin
- A. Schlecka 31 vteřin

Přitom v povětrnostní loterii si šťastnou kartu nevytáhl. "Tony Martin (celkově druhý) jel za sucha, já měl naopak po dešti trať ještě mokrou. Víceméně jsem spokojený. Tour se nerozhoduje v prologu. A já do toho dal maximum - s tím, že v zatáčkách bylo rizika minimum, ty jsem jel opravdu pomalu."

Právě v zatáčkách mohl dnes ztratit až 20 vteřin. "Je jich tam 10 a v každé to mohly být pro mě 2 vteřiny ztráty. Takový je rozdíl mezi pomalým a rychlým najetím do zatáčky."

Na pozici lídra zářilo tři hodiny jméno Tony Martina ze stáje Columbia. Němec startoval už 11. ze 197 cyklistů, ve chvíli, kdy z oblohy teprve začínaly dopadat první kapky deště. Jeden z největších favoritů, Brit Wiggins naopak šlapal za hustého lijáku - a ztratil 56 vteřin!

Takový odstup vítěze prologu z Gira nikdo neočekával. Ovšem jak říkal David Brailsford, šéf jeho týmu Sky: "S počasím si nikdy nemůžete být jisti. Rotterdam má navíc unikátní mikroklima, které je těžko předvídatelné, jak nám prozradili naši přátelé jachtaři. Nasazování jezdců se pak mění v loterii."

Největší riziko deště - 88 procent - předpovídali ráno meteorologové na 19. hodinu, tedy na čas, kdy z rampy sjížděl na trať Kreuziger. Ve skutečnosti už bylo tou dobou po dešti, jenže na ulici stále zůstávaly louže. Teprve slunce, které se zvolna prokousalo mezi mraky, osušilo trať největším favoritům.

Cancellara se vydal do boje druhý od konce a Martinův čas ho předtím strašil. "Tony už byl dávno v cíli, zatímco já stále seděl v týmovém autobuse a byl nervózní. Pršelo a pršelo, ulice byly mokré a já jen doufal, že se počasí přece jen vylepší. Že nakonec vyšla trocha slunce, bylo tou trochou štěstí, kterou jsem potřeboval. Za to slunce jsem byl přešťastný."

Tony Martin na trati úvodní časovky na Tour de France

Tony Martin po svém dojezdu do cíle dlouho vedl, o vítězství přišel až v závěru

Lance Armstrong na trati úvodní časovky na Tour de France

Lance Armstrong, sedminásobný vítěz Tour, zaostal za Cancellarou o 22 vteřin

Jakoby to už byla jistota: když Tour začíná časovkou, vítězem je Cancellara. Zahajovací boj proti času ovládl na nejslavnějším cyklistickém závodě už počtvrté. Více primátů - pět - má na kontě jen Francouz Hinault.

"Ale tentokrát to asi bylo nejtěžší," tvrdil Švýcar. Do mikrofonu německé televize se potom pousmál: "Němci už dneska vyhráli fotbal. Tak je dobře, že i Švýcaři něco vyhráli."

Podobně jako loni v Monte Carlu si obleče žlutý dres. A udržet ho může až do příští soboty, kdy je na programu první horský dojezd. Nezapomínejte, Cancellara je letošním vítězem závodu Paříž-Roubaix na obávaných kostkách, na nichž se pojede letošní 3. etapa.

Tentokrát mu nikdo nemůže předhazovat, že ve svém kole měl skrytý motorek. Komisaři UCI poprvé na Tour použili zařízení na skenování vnitřností kol.

Souboj dalších dvou ostře sledovaných mužů skončil takřka nerozhodně, čtvrtý Armstrong byl jen o 5 vteřin rychlejší než sedmý Contador. Američan se ukázal i jako výborný věštec, když před startem na portál Twitter napsal: "Prolog? To bude přímo vpřed, trocha větru, rychlé zatáčky, šlapat na 95 procentech trati. Cancellara a Martin jsou favorité."

tour de france - prolog

Rotterdam - Rotterdam (8,9 km):
1. Cancellara (Švýc.) 10:00, 2. Martin (Něm.) -10, 3. Millar (Brit.) -20, 4. Armstrong (USA) -22, 5. Thomas (Brit.) -23, 6. Contador (Šp.) -27, 7. Farrar, 8. Leipheimer (oba USA) oba -28, 9. Boasson Hagen (Nor.) -32, 10. Gerdemann (Něm.) -35, ...20. Kreuziger (ČR) -38.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze