Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cambridge je podruhé v Praze. Teď ještě dostat do lodi českého veslaře

Primátorek se letos opět zúčastní osmiveslice Cambridge - ilustrační foto. | foto: Michal Šula, MF DNES

2 2010
Veslaři Cambridge opět míří do Prahy. Třeba se z toho stane tradice, uspěje-li slavná anglická osma o víkendu na druhý pokus v pražských Primátorkách. A kdy oblékne její dres český veslař?

Nejméně jeden Čech už oblékl veslařský dres univerzity v Cambridgi, ovšem bez jakékoli naděje na místo v elitní lodi.

97. primátorky

Nejslavnější česká veslařská regata se koná v neděli 6. června v Praze na Vltavě. Cíl naproti Smíchovské pláži, vstup zdarma.


Hity:
10.45: skif žen
11.30: osma žen
11.45: skif mužů
12.00: osma mužů

"V Anglii je veslování nesmírně populární, královský sport," řekl České televizi student Rudolf Píša, který začal veslovat právě až během studií na ostrovech. Jezdí jen ve slabších školních osmách a otevřeně přiznává: "Univerzitní lodě jsou jiná úroveň."

"Začít v 18 letech, to je opravdu pozdě na to, dostat se na nějakou úroveň," připomíná Petr Blecha, trenér Dukly. Právě z jeho stáje však může brzy vzejít první český reprezentant na palubě elitní sestavy Cambridge, která bývá už tradičně mezinárodní.

Například letos vybojovali pro Cambridge v dubnové bitvě univerzit na Temži 80. triumf (Oxford jich má 75) vedle Angličanů též závodníci z Kanady a z USA.

Cílem je nejbližší poolympijská sezona čili 2013. Aspoň tak to vidí šéf Českého veslařského svazu Jiří Kejval, obchodník s rozsáhlými kontakty na Britských ostrovech.

Cambridge chce Čechy...

"Mám dohodu s jejich ‚styčným důstojníkem‘ Johnem Adamsonem, který má na starosti kontakt mezi univerzitou a veslařským klubem v Cambridgi. V otázce Čecha v Cambridgi panuje oboustranný zájem," říká Kejval. Před českou stranou teď podle něj stojí několik úkolů ohledně kvalit adepta:

– výkonnost na finále mistrovství světa;
– dokonalá angličtina;
– schopnost studovat s výtečným prospěchem a bez úlev.

"Další zásadní otázkou je finanční zajištění celé akce, protože stipendia jsou v Cambridgi naprosto výjimečná," připomíná Kejval.

Přesto veslař Michal Horváth nabídku se stipendiem letos dostal. "Oslovili mě během tréninků Dukly proti Cambridgi v Londýně. Že mi zajistí stipendium a členství v klubu a bude na mně, abych si vybojoval místo v první lodi Cambridge. Odmítl jsem s tím, že reálné je to až po olympiádě."

Možná se o "české" místo v sestavě Cambridge po hrách v Londýně 2012 strhne ještě boj. Kejval má totiž v rukávu jiné eso z Dukly, Milana Bruncvíka: "Studoval v Berkeley, má vybroušenou angličtinu a ví, jak to ve světě chodí."

... a Češi chtějí místo na slunci

Dostat českého veslaře na palubu osmy z Cambridge je chytrý trik, jak dát o sobě vědět. "Každý sport si hledá místo na slunci," říká Kejval "a ve veslování neexistuje slavnější souboj než Cambridge – Oxford."

Ani na tom však nikdo nezbohatne. A přece v tom Kejval vidí velké plus: "Veslování vždy bylo sportem pro chytré lidi, kteří se dokážou v životě uplatnit. Peníze, které nezískají na lodi, si spolehlivě vydělají jinde," říká bývalý veslař a nyní úspěšný byznysman.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze