Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý desetibojař Tomáš Dvořák je novým šéftrenérem české atletiky

Tomáš Dvořák | foto:  Radek Cihla, MAFRA

8 2009
Tomáš Dvořák se dnes stal novým šéftrenérem české atletické reprezentace. Sedmatřicetiletý trojnásobný mistr světa v desetiboji vystřídal v této pozici Václava Fišera, který se po sedmnácti letech rozhodl skončit po nedávném mistrovství světa v Berlíně.

"Oslovili mě předseda atletického svazu Libor Varhaník a právě šéftrenér Fišer. Bylo to pro mě docela překvapení," říká Dvořák. Při své velké premiéře v nové funkci byl viditelně nervózní, nepomohl mu ani připravený projev. "Přichystám koncepci, ale to je otázka teprve dalších dní. A nebudu na to sám."

Dvořáka do funkce jmenovali na dobu neurčitou. "Uvidíme, co nám ukáže příští a přespříští sezona. A jak dlouho to vydržím."

Šéf české atletiky Libor Varhaník řekl, že kromě Dvořáka byl v hledáčku také trenér USK Praha Pavel Sluka. "Nakonec se pracovní sklupina rozhodla předložit předsednictvu návrh na jmenování Dvořáka, který byl přijat," řekl Varhaník.

Sedmatřicetiletý Dvořák se své desetibojařské kariéře stal třikrát mistrem světa (1997, 1999 a 2001), z olympijských her v Atlantě 1996 si přivezl bronz.

V roce 1999 vytvořil v Praze světový rekord, o šest bodů mu tehdy unikla hranice devíti tisíc bodů. Jeho maximum překonal až o dva roky později Roman Šebrle.

Ještě před dvěma lety odjel na světový šampionát jako závodník, ale pochroumané zdraví už ho do závodu nepustilo. Kariéru nakonec ukončil loni, když se zranil hned na úvod druhého dne desetibojařského mistrovství republiky v Houšťce.

V současné době trénuje v Dukle jedenáctičlennou skupinu atletů. Věří, že někteří z nich se příští rok probijí na mistrovství Evropy v Barceloně.

"Jsem kluk ze stadionu, který nedávno ukončil aktivní kariéru a začal jsem trénovat. S trénováním se moc loučit nechci. Věřím, že mi tahle práce umožní, abych se na tom mohl podílet dál, že dál budu předávat, co jsem za ty roky nastřádal."

Dvořák vychovává tři dcery. Zastupuje jednu sportovní značku, věnuje se pořádání desetibojařského mítinku v Kladně. Tančil rovněž v televizní soutěži Star Dance. Zároveň dělá atletického spolukomentátora v České televizi. Na to už však nebude mít čas.

"Určitě bude komentátorská práce v útlumu, což mě mrzí, protože to bylo nesmírně zajímavé. Týká se to ale hlavně šampionátů, uvidíme, zda bude prostor, abych se zúčastnil aspoň jednotlivých mítinků."

Fišer povede oddělení atletických soutěží

Jeho předchůdce ve funkci atletického šéftrenéra Václav Fišer převzal reprezentaci po mistrovství světa v Tokiu v roce 1991, odkud tým přivezl jediné čtvrté místo.

"Téhle práce už mám dost. Cítil jsem, že už nemůžu nic odbrzdit," uvedl Fišer.

Loučí se po šampionátu v Berlíně, který skončil ziskem jednoho stříbra a třemi finálovými účastmi. "Přál jsem si lepší loučení," uvedl bývalý trojskokan Fišer.  A předal Dvořákovi krabičku vítězných doutníků, které měl připravené právě pro Berlín.

Na Českém atletickém svazu ale bude pracovat dál, bude mít na starosti oddělení atletických soutěží. "A na co budu z práce šéftrenéra vzpomínat? Já vzpomínat nebudu, já budu dál pracovat," usmál se Fišer. "Však taky u něj budu každých pět minut klepat," dodal už uvolněný Dvořák.

Fišer chtěl skončit už loni, ale nakonec počkal na dubnové volby nového předsednictva atletického svazu, které trenéra jmenuje. "Jinak bych to býval zabalil už na podzim," uvedl Fišer.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze