Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalí vládci, Šebrle a Klüftová, se trápí. Ona v dálce, on na tribuně

Roman Šebrle | foto: ČTK

30 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ona se trápí v dálkařském sektoru, končí předposlední ve finále evropského šampionátu. On se trápí na tribuně, závodit nemůže. Před čtyřmi lety oba vládli evropskému víceboji, v Göteborgu jim věšeli na krk zlaté medaile. Jak dávno se to zdá...

Švédka Carolina Klüftová dala před třemi lety sedmiboji sbohem, chtěla už být jen dálkařkou. Ve finále však v Barceloně předvádí jen 633 centimetrů, poráží jedinou soupeřku. "Už jsem neměla sílu v nohách. Byly tak těžké," říká.

Roman Šebrle je stále desetibojařem, jenže jeho tělo čím dál častěji stávkuje. V Barceloně pozoruje, komentuje, lobbuje a hraje golf. Potom si povzdychne: "Je to pro mě horší, být tady na tribuně, než kdybych se koukal na televizi. Je to utrpení. Brní mě nohy, tak moc bych tam chtěl být s nima."

Lídr soutěže Kasjanov odstupuje, světový rekordman ho lituje. O stupně vítězů bojují jiní, Kravčenko, Pahapill, další. Šebrle počítat umí. Ví, jak vysoko visí medaile.

"Šanci na ni bych měl," přemítá. Před čtyřmi lety vyhrál s 8 526 body. Co by za ně letošní šampion dal...

Přesto není ani Šebrle v Barceloně neviditelný. Naopak. Po všech oficiálních hotelech visí jeho plakáty, kandiduje do komise atletů Evropské atletické asociace.

Na letáky se nechal vyfotografovat jako ruský generál, se všemi medailemi na krku, a ostatním atletům vzkazuje: "Mohu vám být užitečný a hájit vaše zájmy. Chcete-li o mně vědět víc, zeptejte se mých přátel: Briana Claye a Jana Železného."

Kdo ví, už na hrách v Londýně 2012 bude možná kandidovat i do komise sportovců MOV, kde Janu Železnému končí mandát.

O osm let mladší, teprve 27letá Klüftová dosud žádné funkcionářské úmysly nemá, byť po přestupu k dálce úspěchy nepřicházejí. Po dva roky ji brzdila zranění, od únavové zlomeniny nohy k přetrženému kolennímu vazu.

Letos ani nesplnila limit pro mistrovství Evropy, manažer švédského týmu Stefan Holm jí přesto přidělil divokou kartu. Dokonce i doma ve Švédsku mnozí její nominaci kritizovali.

"Jsem už unavená z toho, že pořád musím obhajovat sebe samu a svá rozhodnutí," povzdychla si. "Připadám si, jako bych podváděla. Přitom jen chci reprezentovat svoji zemi."

Coby sedmibojařka létala v dálkařském sektoru mnohem dál, až k sedmi metrům. Také její divoká gesta, jimiž roztleskávala stadion, se vytratila. Zestárla, uklidnila se, vyklidila pozice.

"Ne, tak to není," oponuje. "Vše je součástí dlouhodobého plánu. Úspěchy přijdou. Na olympiádě v Londýně." Ve městě nad Temží se chce loučit i Šebrle. "Pořád věřím, že jedna medaile na mě ještě čeká," opakuje český desetibojař.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze