Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byl to šok, shodují se sportovci

21 2003
Praha - Nejčastější téma hovoru na slavnostním vyhlášení Sportovce České republiky? Lyžařka Kateřina Neumannová, která na ceremoniálu poprvé po dlouhých letech chyběla. Od mateřských starostí si odskočila na trať a v Ramsau pokořila nejlepší závodnice světa rozdílem třídy. "Byla jsem přesvědčená, že se Katka vrátí. Ale ne tak brzy," uvedla kajakářka Štěpánka Hilgertová.

Její vítězství v prvním závodu po mateřské dovolené na volné desítce Světového poháru bylo pro všechny nesmírným překvapením.

Když se světový šampion v lyžování Martin Koukal dozvěděl o triumfu své reprezentační kolegyně, zůstal v mírném šoku. "Tohle nečekal vůbec nikdo, určitě ani Kateřina. Navíc pětadvacet sekund před Šmigunovou! Ještě si v cíli mohla vzít Lucku do náruče, aby všem ukázala, že je zpátky," podivoval se Koukal.

"Předpokládali jsme, že by mohla být do deseti, ale tohle skutečně ne. Trenér Standa Frühauf s prvním místem asi také nepočítal, ale to je filuta. Určitě teď bude tvrdit, že tomu věřil," smál se Koukal.

Jeho reprezentační kolega Lukáš Bauer před závodem odhadoval, že by mohla Neumannová skončit v elitní pětici. "Ale samozřejmě jsem jí na vítězství nevěřil. Smekám před ní a doufám, že jí to bude pokračovat," přál Bauer běžkyni.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová, která sama důvěrně zná návrat na sportovní dráhu po mateřské dovolené, Neumannové naopak věřila.

Se svým návratem to ale nechtěla příliš porovnávat. "Já jsem byla v jiné situaci. Neměla jsem výkonnost na světové úrovni, ale ke sportu jsem se vracela hlavně proto, že jsem ho měla ráda a dělal ho i manžel," povídala slalomářka.

"Nemusela jsem se vracet mezi elitu jako Katka, takže mi nedělalo potíže se vrátit na svou původní úroveň," říkala matka sedmnáctiletého Luboše. Netroufla si odhadnout, jestli by to zvládla v letech Kateřiny Neumannové. "Po psychické stránce je
mimino určitě výhoda, ale běh na lyžích je hodně o fyzičce," prohlásila Hilgertová.

Kateřina Neumannová jede v Ramsau, za ní vlaje česká vlajka.Najdete na iDNES.czmobilní verze