Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byl jsem slabý, nehledal výmluvy pětibojař. Vytouženou medaili nemá

Moderní pětibojař David Svoboda nakonec ve finále MS obsadil 17. místo | foto: Vít Chalupa

3 2010
Do Číny odjel jako horký adept na nejcennější medaili. Sám se za favorita považoval a ambice neskrýval. Jenže finále moderní pětibojař David Svoboda nezvládl a i přes zlepšení v závěrečné disciplíně nakonec skončil daleko za medailovými stupni. "Cítil jsem se slabý a neměl jsem jiskru," nehledal výmluvy.

Chtěl být zlatý. Zvlášť poté, co letos ovládl mistrovství Evropy, armádní mistrovství světa a uspěl i ve Světovém poháru.

Navíc na MS dvakrát po sobě skončil druhý. Pátek 3. září ale v Čcheng-tu neměl svůj den.

"Neměl jsem z čeho brát, protože jsem v poslední době hodně zhubnul," přiznal čtyřiadvacetiletý Svoboda.

Už od první disciplíny bylo vidět, že s ním není něco v pořádku. Zašermoval hluboko pod své možnosti a v dalším průběhu finále to nebylo o moc lepší. "Neměl jsem jiskru. Doufal jsem, že to přijde s atmosférou mistrovství světa, ale bohužel."

Netušil, kde se v nejdůležitějším závodě sezony stala chyba. V bazénu zaplaval 21. čas, celkové umístění nevylepšil ani nad překážkami.

I když - nejošidnější disciplínu pětiboje parkúr zvládl. Lépe než před dvěma lety na olympiádě v Pekingu, kde právě překážky zhatily jeho sen o olympijské medaili.

Věděl, že tady doplatil na své chyby. "Kdybych měl v Pekingu takového koně jako tady, tak mám zlato," řekl Svoboda.

Malou náplastí pro velkého pohodáře pak může být stříbro ze soutěže družstev, které vybojoval spolu s Ondřejem Polívkou a Michalem Sedleckým. I díky tomu, že svůj boj nevzdal a nakonec se vyhoupl až na 17. místo.

Svoboda si bude moci spravit chuť v pondělní štafetě, případně ve štafetě smíšených dvojic.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze