Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Button napálil novináře z F1 a v pokeru „vyhrál“ 12 milionů liber

Jenson Button na tiskové konferenci v japonské Suzuce | foto: AP

30 2015
Poker je sport či umění, které z vás může díky kamenné tváři během chvíle udělat boháče i dostat na mizinu. Je skvělý, že můžete vyhrát, ač na rozdíl od soupeřů u stolu nemáte v ruce ani ty nejlepší karty. Ví to i Jenson Button, protřelý pilot F1, který v šampionátu kroutí už šestnáctou sezonu...

A tak minulý týden rozehrál pokerovou partii - sice bez karet, ale za to s tváří zkušeného karbaníka - na jejímž konci je jackpot ve výši 12 milionů liber, tedy 440 milionů korun. „A byla to z jeho strany brilantní hra,“ říká Mark Hughes, expert Sky Sports na formuli 1.

Jak už to u pokeru bývá, Button mohl utřít nos a po této sezoně se z F1 pakovat bez jakékoliv apanáže, místo toho v ní (nejspíš), navzdory svým náznakům z minulého týdne, další rok setrvá a vydělá si slušný balík.

Jak píše Sky Sports, věc se má tak: Button loni uzavřel dvouletou smlouvu s McLarenem, která mu zaručuje, že si letos vydělá 6 milionů liber a příští rok dokonce dvakrát tolik! Ještě loni to pro McLaren nebyly „bůhvíjaké“ peníze, protože třeba takový Fernando Alonso, druhý jezdec týmu, bere dvakrát tolik, jenže věci se změnily. McLaren se letos trápí, v Pohárů konstruktérů je až devátý, což proti loňské sezoně znamená očekávaný propad na příjmech 15 milionů liber (555 milionů korun).

A tak je nutné šetřit. Jenže jak? Ron Dennis, šéf stáje, přemýšlel, že Buttonovi vypoví smlouvu, na což má až do středy 30. září nárok. Pak ale pochopil, že kdyby Buttona vyhnal a nahradil ho neznámým, byť levnějším nováčkem, poklesne marketingová hodnota týmu.

Ztratí pozornost, kterou Button vzbuzuje. A tak mu navrhl snížení roční gáže.

Komu by se ale chtělo brát dobrovolně méně, zvlášť když jste v týmu, který se krčí u dna? A tak rozehrál zmíněný poker. Oblafl novináře, kterým po závodě v Singapuru řekl, že už toho má dost a za pár dní oznámí konec. Byť přesně toto slovo nepoužil, britská média měla jeho odchod za hotovou věc, jenže netušila, že jsou jen součástí vyšší hry.

Bylo to pouhé veřejné postrašení Dennise, že nezvedne-li mu plat, odejde. Ve skutečnosti F1 opustit nechtěl a nechce, což Dennis mohl - jak to už to v pokeru bývá - prokouknout a říct mu: „Sbohem!“ A Button by odešel s prázdnou.

Dennis se však zalekl, že Buttona vážně ztratí. Že by tým už nebyl tak zajímavý pro sponzory. A tak v Japonsku oznámil, že Button i Alonso v McLarenu dál zůstávají.

To znamená jediné: karbaník Button svou partičku vyhrál.

Gratulujeme k 12 milionům liber.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze