Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bůh vám žehnej, říká papež sportovcům

13 2003
Řím, Praha - Bibli zná určitě dokonaleji. Ale ani v soupiskách italské fotbalové ligy by se papež Jan Pavel II. zcela jistě neztratil. Hlava římskokatolické církve nijak netají, že má ráda sport. Nešokuje proto, že papež v úterý požehnal fotbalistům Polska a Itálie před jejich včerejším přátelským zápasem.

Avšak přece jen: setkání s polskými a italskými hráči muselo mít pro papeže zvláštní nádech. „Neprozradím, komu budu fandit, budu se modlit za oba výběry,“ pravil diplomaticky Jan Pavel II., který se v Polsku narodil a svůj úřad má v římském Vatikánu.

Od polských fotbalistů dostal papež dres s číslem 1 a svým občanským jménem Karol Wojtyla. Papež v mládí fotbal hrál, byl brankářem.

Potkal „svatého Petra“

Sjížděl řeky v kajaku, vydával se na cyklistické a horolezecké túry a závodně lyžoval. Gianfranco Kasper, šéf mezinárodní lyžařské federace, se ještě dnes chlubí, že v sekretariátu federace stále leží papežova závodnická licence.

Třiaosmdesátiletý papež je nyní kvůli nemoci už málo pohyblivý, ale dříve býval aktivním sportovcem.

Slovenský deník Šport přinesl půvabnou historku souvisící s jeho zálibou v lyžování.

Pár let předtím, než dosedl na papežský stolec, překročil Karol Wojtyla v Tatrách omylem na lyžích hranici mezi Polskem a Československem.

Když chybu zjistil, žádal slovenského celníka, ať mu ukáže cestu zpět. „Jsem krakovský kardinál,“ představil se mu.

Pohraničník se rozchechtal: „Jestli jste vy krakovský kardinál, pak já svatý Petr!“

Nedvěd byl okouzlen

Se zvyšujícím se věkem byl papež nucen na aktivní sport rezignovat. Nepřestal jej však sledovat. Poznal to i kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd. Dvakrát se s papežem osobně setkal, což byl pro něj, silně věřícího člověka, vedle narození jeho dvou dětí největší zážitek v životě.

„Ačkoliv papež vypadá hodně sešle, je velmi bystrý,“ vzpomínal na setkání Nedvěd. „Má neskutečně jemnou a nepředstavitelně pozitivní tvář. Když jsem na něj pohlédl, viděl jsem silného a zároveň dobrého člověka.“ Schůzek se sportovci využívá Svatý otec nezřídka k tomu, aby se vyjádřil k palčivým otázkám současnosti.

Jednou například horoval proti vzrůstajícímu násilí na stadionech i v celé společnosti. V roce 1994 poskytl audienci fotbalovému týmu Sarajeva, aby tím demonstroval svůj nesouhlas s „nesmyslným válečným konfliktem“.

S nadějí na pomoc se zase k papežovi upínají věřící sportovci. Třeba hvězdný útočník Ronaldo, když ho trýznilo dlouhodobé zranění, či fotbalisté FC Porto před semifinále loňského ročníku Poháru UEFA.

Zabírají papežovy přímluvy? Jisté je, že Ronaldo se uzdravil a stal se nejlepším střelcem loňského mistrovství světa. A tým z Porta nejenže uspěl v semifinále, ale celý Pohár UEFA vyhrál! Jisté je i to, že v dějinách nikdy nebyl papež tak úzce spjatý se sportem.

Jen jedno mu vadí: chtěl by, aby se sportovní podniky pokud možno nekonaly v neděli. Tento den by měl být určen bohoslužbám...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze