Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Budeš hrát za Čínu.“ Golfistku z Tchaj-wanu ale půlmiliarda nezlanařila

Tseng Ja-ni zatím Čínu reprezentovat nebude. | foto: AP

28 2010
Čína hodlá za šest let na olympiádě v Brazílii ukázat světu svou sílu i v golfu, který bude mít pod pěti kruhy obnovenou premiéru. Nejlidnatější země světa spustila obří výchovný program golfistů, ale zářné zítřky se snaží získat i jinou cestou - penězi.

Čína se v poslední době vehementně snaží získat pod svou vlajku Tseng Ja-ni z Tchaj-wanu, která je opředena hned několika "nej". Je nejmladší vítězkou LPGA Championship i tří major turnajů, nejrychleji se jí podařilo vydělat první dva miliony dolarů - za rok a měsíc.

Jednadvacetiletá hráčka také dostala největší nabídku za změnu občanství. Pokud by reprezentovala Čínu, dostala by za pět let v přepočtu 25 milionů dolarů (přibližně 450 milionů korun). K tomu navíc soukromé letadlo a luxusní vilu v Pekingu.

Otec hráčky nabídku okamžitě zamítl, sama hráčka si však nechává pootevřené vrátka.

"Je jedno, za jakou zemi hraji. Jsem hrdá na to, že jsem Číňanka a že svou hrou přináším radost mnoha etnickým Číňanům na celém světě," uvedla momentálně pátá hráčka světového žebříčku s tím, že momentálně se soustředí na to stát se světovou jedničkou.

Tseng Ja-ni, vítězka Women´s British Open 2010.

Tseng Ja-ni, vítězka Women´s British Open 2010.

Mezi Čínou a Tchaj-wanem panují po desetiletí napjaté vztahy. Když loni čínský prezident poslal tchajwanskému protějškovi gratulační telegram, jednalo se vůbec o první přímý kontakt mezi vůdci obou zemí od roku 1949, kdy se Tchaj-wan od Číny odtrhl.

Čínská lidová republika považuje ostrov Tchaj-wan za svou provincii a nevzdává se úsilí o opětné nabytí kontroly nad ním. A zdá se, že ani v golfu.

Autor:


Témata: Letadlo
Najdete na iDNES.czmobilní verze