Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovičtí doma v Lize mistrů potřetí. Pochop doufá, že se s Řeky hrát dá

České Budějovice: Michal Sládeček, Stanislav Pochop | foto: Ladislav Němec, MAFRA

5 2010
Ve středu se českobudějovičtí volejbalisté znovu postaví proti obru. Budou doma hrát zápas Ligy mistrů s Olympiakosem Pireus. Utkání začne v 17.30 hodin a bude ho v přímém přenosu vysílat ČT4 Sport. V sestavě domácích se může objevit i hrající asistent trenéra Stanislav Pochop.

Kam byste zařadil Olympiakos v porovnání s dalšími dvěma soupeři z vaší současné skupiny Ligy mistrů?
Podle mě je to soupeř nejslabší ze tří, které máme ve skupině. Usuzuju podle zápasu, který jsme hráli v hale Olympiakosu. Tam jsme ve dvou setech odehráli docela vyrovnanou partii.

Máte doma proti Pireu šanci?
Ten zápas u nás může být vyrovnaný. Nechci říkat, že vyhrajeme, protože to se ani dopředu nikdy říct nedá. Ale je to určitě nejhratelnější soupeř ze skupiny.

Ale přesto. Tým Iraklis Soluň, který jste v minulosti měli také ve skupině, byl třikrát ve finále Ligy mistrů. A Olympiakos ho v boji o titul doma porazil.
Je to tak. Iraklis Soluň nyní Ligu mistrů nehraje. Ale ta letošní sezona se nedá srovnávat s minulou. Třeba hrál minulou sezonu Olympiakos lépe.

Podle čeho tak soudíte?
Usuzuju to podle toho jednoho zápasu, který jsme odehráli v Řecku. Je pravda, že doma Olympiakos nehrál s největším zápalem a nadšením a na nás to asi stačilo. Ale pokud tady bude hrát stejně amy předvedeme naši nejlepší hru, mohl by to být vyrovnaný zápas.

Kdybyste měl sestavit sedmičku jako základní sestavu ze tří týmů z vaší skupiny, jak by vypadala?
Určitě by tam bylo nejvíce hráčů z Trentina. Mně se hodně také líbil mladý blokař Olympiakosu. Nevím teď, jak se jmenuje (poznámka: Mitar Čourič, 207 cm, 20 let). Rusové mi přijdou hrozně studení, strojoví. Ten základ by byl z Trentina a k tomu ten blokař Olympiakosu.

Vy jste blokař a jistě hru blokařů ve skupině sledujete. Co jim říkáte?
Rusy jsme tady už měli možnost vidět. Ti mají hru založenou hlavně od bloků. V Trentinu s blokaři nahrávač moc nehrál, ale výborně četli hru a dobře se přesouvali. Měli jsme to pořád v našem útoku nejméně na dvoje ruce. V Olympiakosu nám ten blokař nejvíce škodil a zablokoval nám nejvíce míčů.

Na koho byste diváky v týmu Olympiakosu ještě upozornil?Samozřejmě je to jejich univerzální hráč Miljkovič. Je to Srb, který je sice už trochu za zenitem, ale pořád odvádí dobrou práci. Dlouhá léta působil v Itálii v A1 a myslím, že hrál hlavně v Maceratě. Potom přestoupil do Olympiakosu. Je to pořád hodně stabilní výborný hráč.

Takže Miljkovič. A co další lákadla z Pirea pro volejbalové diváky? Fin Olli Kunnari na smeči a také nahrávač německé reprezentace Simon Tischer, to je také evropská třída.

Můžete vůbec za vaši dlouhou kariéru spočítat, kolikrát jste hrál proti podobným soupeřům, jako máte nyní ve skupině Ligy mistrů?
Hned takhle to spočítat nedokážu. Evropské poháry jsem z té mé dvacetileté kariéry hrál snad šestnáct sedmnáct sezon. V každé z nich byly tři, čtyři i šest zápasů s podobnými soupeři. Samozřejmě, že ne vždycky to byla tahle úplná špička. Champions League jsem hrál asi šestkrát. Takže to může být nějakých čtyřicet padesát zápasů.

Vy doma po utkáních Ligy mistrů hrajete extraligu hodně dobře. Vyhráli jste v Liberci i v Ostravě.
Báli jsme se trochu, že budeme po zápasech v Lize mistrů unavení. Tam jsou ty zápasy samozřejmě těžké. Pak se druhý den cestuje, jeden den je na odpočinek a pak se hraje liga doma. Vypadá to, že nám to prospívá a naše forma jde nahoru. Podle výsledků i podle předvedené hry. Takže nám asi evropská liga pomáhá, že se neupínáme jen k zápasům v extralize, ale máme i jiné starosti. Předtím se nám tolik nevedlo a začalo se nám dařit, když jsme začali hrát Champions League. Asi na nás má pozitivní účinek.

Mrzí vás, že jste nepostoupili do finále Českého poháru?
Mě osobně to mrzí z toho důvodu, že po prvním vyhraném zápasu s Kladnem byl i druhý s Ostravou vyrovnaný. Dovolím si tvrdit, že ve většině toho zápasu jsme byli lepší mužstvo. Želbohu jsme neuhráli koncovku. Takže mě to mrzí. Je to také titul, druhá nejvýznamnější soutěž u nás, a je škoda, že nám postup utekl o dva balony.

Když už jste napočítal kolem padesáti těžkých klubových zápasů proti silným soupeřům v evropských pohárech, pořád se těšíte na další zápasy Ligy mistrů?
Těším se z toho důvodu, že se podívám na špičkové hráče a špičkové týmy. Na organizaci jejich hry. Že bych se moc těšil, že si proti nim zahraju, to mě až tolik neuspokojuje. Spíš je sleduju od rozcvičky až po závěrečný strečink po zápase.Najdete na iDNES.czmobilní verze