Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budějovický půlmaraton: ulicemi poběží v červnu přes pět tisíc lidí

PRVNÍ ČECH. Třetí ročník budějovického půlmaratonu mezi Čechy opanoval Jihočech Jan Kreisinger. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

2 2014
Jiná trasa, Zlatá známka či živý přenos na internetu. To jsou zásadní novinky, které mohou doprovázet čtvrtý ročník českobudějovického půlmaratonu, který se poběží příští rok 6. června.

Pořadatelský tým ze společnosti Run Czech bude usilovat u mezinárodní běžecké federace o Zlatou známku. To je nejvyšší hodnocení kvality závodů po celém světě. Jihočeský podnik má teď Stříbrnou známku.

„To by ale obnášelo změnu trasy, protože regule světové běžecké federace nedovolují na závodech, které mají Zlatou známku, dva okruhy, po nichž se běží. Takže musíme vymyslet novou trasu. Kromě toho je Zlatá známka podmíněna ještě dalšími nařízeními,“ říká člen organizačního týmu Zoran Bartek s tím, že tipy na to, kudy by mohl nově půlmaraton vést, budou moci dávat i obyvatelé města.

Už se přihlásilo 1 438 běžců

Českobudějovický půlmaraton nemá tak dlouhou tradici jako například závody v Praze, ale rok od roku je populárnější. Při prvním ročníku v roce 2012 závodilo na hlavní více než 21kilometrové trase 1 438 lidí, letos už 2 830. Organizátoři plánují, že v roce 2015 proběhne ulicemi Budějovic více než 5 300 závodníků včetně rodinného běhu.

1/2 Maraton České Budějovice v číslech

Počet účastníků:
2012 1 438
2013 2 515
2014 2 830

Detaily z letošního ročníku:
229 zahraničních běžců
64 závodníků ze Slovenska
2 068 mužů
762 žen
46 % závodníků z jižních Čech

„Už pár dní po otevření přihlášek na další ročník máme nahlášeno 1 154 běžců. Vloni touto dobou to bylo něco málo přes tři sta. Zájem tedy bude veliký. Kromě toho máme spočítané, že loni do Budějovic přijelo za půlmaratonem 3 430 lidí, kteří tady jedli, spali a utráceli peníze. Já sám jsem například v den závodu v centru Budějovic nemohl sehnat nocleh,“ dodává Bartek s tím, že s pomocí speciálního programu společnost spočítala, že loni díky maratonu Praha vydělala přes tři sta milionů korun.

„Někdy v lednu, až budeme mít k dispozici kompletní čísla, chceme spočítat také finanční přínos pro Budějovice,“ doplňuje Bartek. Stále se zvyšující zájem o budějovický půlmaraton těší i primátora Juraje Thomu.

„Nechci, aby to vyznělo nějak pateticky, ale opravdu musím říci, že každý rok, když stojím u startu nebo pak u trati, tak mám husí kůži z atmosféry a z toho, jak lidé fandí. Mám radost, jak Budějovičáci vzali maraton za svůj a jak ve spojení s městem funguje. Půlmaraton a Budějovice už jasně patří k sobě,“ uvedl ve středu Thoma.

V příštím roce si bude město připomínat výročí 750 let od založení. Slavit se bude i běháním. „Tak už by to asi chtělo konečně ten rekord, když tady na něj pořád čekáme,“ usmál se Thoma.

Letošní půlmaraton zaběhl v čase 2:07:49 i redaktor MF DNES Lukáš Marek, který se na jaře připravoval podle rad zkušeného běžce Tomáše Nohejla.

„Současná trasa půlmaratonu je vybraná skvěle. Má v podstatě nulové převýšení a je příjemná i pro fanoušky, kteří se mohou pohodlně přesunovat hned na několik míst, a více si tak závod vychutnat a podpořit sportovce. I přesto bych se nové trati nebránil. Věřím, že by byla stejně atraktivní,“ myslí si Marek a dodává, že by mu jeden okruh vyhovoval více. „Hlavně když se nebude moc běhat do kopce, třeba někde na patnáctém kilometru, to by mě určitě zničilo,“ říká Lukáš Marek.

Obyvatelé pomohou vybrat trasu, slibuje prezident Run Czech

Dříve hrával volejbal a ragby, ale teď už se věnuje jen běhání. I když hlavně jako organizátor. Sedmačtyřicetiletý prezident společnosti Run Czech Carlo Capalbo chystá čtvrtý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice.

Ten se poběží příští rok v sobotu 6. června a mohl by přinést zásadní novinky. Organizační tým totiž bude usilovat o Zlatou známku světové běžecké federace, která je garantem nejvyšší kvality závodů po celém světě.

Jaké změny byste museli udělat, aby vám federace přidělila nejvyšší známku?
Museli bychom udělat novou trasu, protože běžecká federace pro Zlatou známku nedovoluje, aby měl závod dva okruhy. To máme v Českých Budějovicích teď, ale museli bychom mít jen jeden. Takže hledáme novou trasu půlmaratonu.

A už víte, kudy by měla vést?
Musíme najít trať, na které je pěkný výhled na Budějovice. Start i cíl musí být na náměstí Přemysla Otakara II., okruh nesmí být moc klikatý a musí být atraktivní také pro turisty a diváky.

To máte tedy co dělat.
Příští týden bychom chtěli přijít s naším návrhem. V týmu jsme se už bavili o tom, že bychom závod mohli zavést do jižní části Budějovic. Nesmí se ale běžet dál než tři, čtyři kilometry od města. Pak uděláme anketu, kudy by chtěli samotní obyvatelé běžet. Oni znají město nejlépe. A do konce roku musíme novou trasu představit federaci a pokusit se o Zlatou známku.

Jaký je další váš cíl pro 4. ročník budějovického půlmaratonu?
Můj cíl je, abychom udělali dobrý čas, protože v Budějovicích se běhá rychle. To je jeden plán, ten druhý je, že chceme přivést ještě více lidí a hlavně dětí k rodinnému běhu. Vždyť je u nás hrozně veliký počet obézních dětí, takže myslíme na zdraví. A možná třetí můj cíl je, že chceme udělat krásnou reklamu Českým Budějovicím a také celé České republice.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze