Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude soud? Šampion Zaremba má právníka

Ota Zaremba | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

17 2006
Praha - Olympijský vítěz Ota Zaremba, který chce nechat potrestat činovníky československého vzpěračství spjaté s organizovaným dopingem, má radost. Poté, co si ve včerejším rozhovoru pro MF DNES postěžoval, že kvůli své špatné finanční situaci nemá peníze na právníka, mu zavolal advokát ochotný ho zastupovat.

Československý doping

Přehled článků ZDE

 

 

 

 

 

 


"V pondělí máme schůzku v Ostravě. Promluvíme si, jak případnou žalobu sestavit," říká pražský právník Petr Fohl s tím, že by olympionika v případném soudním sporu zastupoval za poplatek, který by si invalidní důchodce Zaremba mohl dovolit. V kauze nemocného vzpěrače prý připadá v úvahu nejspíše žaloba na náhradu škody.

Odborníci však Zarembovy šance na úspěch vidí jako malé. "Musel by narazit na mimořádně názorově spřízněného soudce," říká právník Stanislav Sádovský, který se specializuje na otázky dopingu a sportovní právo. "K dopingu ho nikdo nenutil. To, že mu za odmítnutí zakázaných látek hrozilo vyhození z reprezentace, k odsouzení trenéra nestačí," dodává.

Olympionikovy šance na úspěch podle právníka snižuje i jeho přiznání, že by šel znovu do kariéry, která mu zničila zdraví. Lékař Jan Hnízdil, který má s otázkami kolem dopingu zkušenosti, navíc tvrdí, že by bylo dnes velmi složité prokázat, zda za šampionovým zničeným zdravím stojí čistě jen nadměrná spotřeba zakázaných povzbuzujících prostředků.

"Čtvrt století je na to příliš dlouhá doba," říká lékař.

Trenér Emil Brzoska, kterého dnes vzpěrač viní za zničené zdraví, včera nechtěl na Zarembova slova reagovat. "Pokud jde o Otu, cítím se, jako by to byl rozvod manželství. Zažili jsme spolu obrovské úspěchy a je mi líto, že dnes takhle mluví. Opakuji, že za jeho problémy může vzpírání, a ne doping," řekl včera Brzoska.

Sám se však před třemi dny přiznal, že jeho vzpěrači za minulého režimu systematicky dopovali. "Takový byl ale trend v celém sportu," hájí se dnešní předseda Českého svazu vzpěračství.

Muž, který se za socialismu podílel na státem organizovaném sportovním dopingu, však kvůli své minulosti o svou současnou funkci nejspíše nepřijde.

Z pozice předsedy vzpěračského svazu by mohla Brzosku odvolat pouze mimořádná valná hromada svazu, což je podle odborníků nepravděpodobné. Příští rok, kdy se má volit nový šéf, už Brzoska kandidovat nechce.

Vadí předsedova minulost alespoň ministerstvu školství, které sportovním svazům rozděluje peníze ze státního rozpočtu? "Doping nás zajímá jen tehdy, pokud k němu došlo v současném dotačním období. Navíc nemáme žádné páky, jak ovlivnit, kdo sedí v čele svazů," říká mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze