Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude Renault vyloučen ze sezony 2008? FIA vyšetřuje Alonsovo singapurské vítězství

Piquetův nabouraný monopost je vyzvedáván jeřábem z trati. | foto: Reuters

30 2009
Diskvalifikace týmu Renault z celé sezony 2008? Doživotní zákaz činnosti v motorsportu pro Flavia Briatoreho? I takový trest může padnout až FIA dokončí šetření kauzy loňské Velké ceny Singapuru. Pokud se potvrdí, že Piquet záměrně havaroval, aby umožnil vítězství týmovému kolegovi Alonsovi, bude to mít pro všechny, kdo o "strategickém tahu" věděli, nedozírné následky.

Fernando Alonso premiérovou Velkou cenu Singapuru vyhrál. Málokdo to čekal, protože Renault se v předcházejících závodech trápil. Jenže v nočních ulicích obchodní metropole na rovníku měl štěstí.

Španělův týmový kolega Piquet havaroval ve 13. kole. V té chvíli měl za sebou zastávku v boxech pouze on, Fernando Alonso. Ostatní museli k mechanikům krátce po návratu safety car do boxů. V té chvíli byl Alonso tak blízko za nimi, že mu to stačilo na posun do vedení a následnou cestu za vítězstvím.

Opravdu jen náhoda? Hned po Velké ceně vznikaly konspirační teorie o tom, že Piquet havaroval záměrně, aby umožnil týmovému kolegovi vítězství. On za to prý získal smlouvu s týmem Renault pro nadcházející sezonu.

Piquet se navzdory slabé výkonnosti skutečně objevil v kokpitu francouzského týmu i v sezoně 2010. Ale místo si udržel jen dalších pár závodů. Když byl po Velké ceně Maďarska definitivně vyhozen, pustil si prý "pusu na špacír". A byl tak naštvaný, že nezapomněl zmínit způsob, jakým jeho bývalý tým přišel k první výhře loňského roku.

Oficiálně Piquet stále tvrdí, že prostě udělal jezdeckou chybu, ale FIA potvrdila, že situace je momentálně vyšetřována. Dá se očekávat, že brzo budou všichni účastníci předvolání před Světovou radu motorsportu ke slyšení.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze