Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude lyžařka a snowboardistka Ledecká příštím olympijským esem?

MULTITALENT. Na co sáhne, to jí jde, říká o Ester Ledecké, královně právě skončené dětské zimní olympiády v Liberci, matka Zuzana.

6 2010
Zkuste si představit, že by se Michael Schumacher stal mistrem světa ve formuli i na motocyklu. Že je to nesmysl? Snad. Ale s trochou nadsázky můžete podobnou raritu spatřit na českých sjezdovkách. Ester Ledecká se věnuje na vrcholové úrovni alpskému lyžování i snowboardingu.


V tomto týdnu triumfovala 14letá dcera zpěváka Janka Ledeckého na Olympiádě dětí a mládeže v Liberci, kde získala zlaté medaile v boardercrossu a ve snowboardovém paralelním obřím slalomu. Ve slalomu na lyžích vyhrála 1. kolo, ale ve druhém jí vypnulo vázání.

I tak je nejúspěšnější závodnicí v historii dětské olympiády, zúčastnila se dvakrát, přičemž posbírala pět zlatých a dvě stříbrné medaile.

"Mým dalším cílem bude velká olympiáda," svěřila se. Na libereckém podniku, kde závodníci reprezentují své rodné kraje, bojovala za Prahu. V hlavním městě přitom tráví ročně jen pár měsíců. Jakmile napadne sníh, přesouvá se rodina Ledeckých do Špindlerova Mlýna.

"Esterka si užívá sněhu úplně maximálně. Po snídani odejde na trénink, pak má další trénink, přijde na oběd, zase trénink. A večer? Ještě potrénuje," vypráví s úsměvem maminka Zuzana.

A co škola? Česká reprezentantka v lyžování i ve snowboardingu je v deváté třídě na základní škole. Kvůli sportu má individuální plán, který bez problémů plní. Aniž musela absolvovat přijímací zkoušky, byla díky průměru přijata na anglicko-české gymnázium. "Hodně cestuju, chci se domluvit, proto jsem si vybrala tuhle školu. Učení mě nebaví, ale vím, že je nutné." Aby toho neměla málo, věnuje se i dalším sportům. "Jakmile roztaje sníh, vracíme se do Prahy. Závodně hraje beach volejbal a dělá surfing.

Na co sáhne, to jí jde," vypráví pyšná maminka. Po otci podědila hudební nadání, společně s bratrem Jonášem, který rovněž patřil mezi snowboardové talenty, hraje v rockové kapele Marshall. Jejím nástrojem je basová kytara.

Dřív se věnovala i freestyle snowboardingu, ale ten opustila a zůstala u alpských disciplín. Pokud chce talentovaná lyžařka-snowboardistka pomýšlet na světové úspěchy, bude muset seznam aktivit redukovat ještě víc.

"Doufám, že to bude za dlouho. Teď bych si mezi oběma sporty vybrat nedokázala," krčí rameny a o hvězdné kariéře nepřemýšlí. "Neřeším to, závodění si užívám."Najdete na iDNES.czmobilní verze