Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bronz z barumky jsme oslavili u těstovin, popisuje pilot Valoušek

NEJLEPŠÍ Z ČECHŮ. Na zlínské Barum Rally byl z domácích závodníků nejlepší Pavel Valoušek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

1 2010
Stupně vítězů v nabité konkurenci letošní Barum Czech Rally Zlín představují skvělý výsledek. Vystoupil na ně jediný Čech – Pavel Valoušek. Zlínská redakce MF DNES za tento úspěch vyhlásila otrokovického závodníka Tváří měsíce srpna.

"Za celý závod jsem neudělal jedinou chybu a díky tomu jsme skončili bronzoví," poznamenal Valoušek, kterého ve Škodě Fabii S2000 navigoval Zdeněk Hrůza.

Po dojetí na cílovou rampu jste naznačil, že večer si půjdete posedět s kamarády, kteří vás zásobovali důležitými informacemi o změně počasí. Bylo to hodně bouřlivé?
Ne, celý večer byl klidný. Jenom jsme tak pokecali. Hlavně jsme se potřebovali najíst, protože jsme celý den pořádně nejedli.

Dal jste si aspoň pořádný steak?
Ne, stačily mi těstoviny.

Jak si vůbec vychutnáváte úspěch na barumce?
Beru to normálně. Pomalu se začínám chystat na další závod. Ale taky mám spoustu povinností, které musím splnit. Ať jde o práci v naší firmě nebo o odpovědi fanouškům. Konečně na to mám čas.

Lidé vám píší hodně. Pobavilo vás něco?
Vzkazů bylo asi 500. Občas se tam něco zábavného najde, ale teď si zrovna nic neuvědomuju. Nejčastěji jde o gratulace nebo konkrétní dotazy o závodě.

Soutěž už můžete hodnotit s menším odstupem. Co bylo nejtěžší? Jednoznačně počasí, které bylo naprosto nejednoznačné. Chvíli svítilo slunce a najednou bylo úplně jinak.

Působil jste v mistrovství světa, máte za sebou starty v různých koutech planety. Zažil jste někdy podobně proměnlivé počasí?
Nikdy. Na letošní barumce se mi několikrát stalo, že jsme přijeli na start rychlostky, která byla suchá a minutu před startem začalo pršet. Tohle nepamatuju.

Před startem jste si pochvaloval test, při němž jste vylepšit nastavení svého vozu. Projevilo se to na trati?
Nevím jak časově, ale pocitově ano. A pocit při řízení je rozhodující.

Až dosud bylo vaším zlínským maximem čtvrté místo z roku 2008, nyní jste ho vylepšil. Pokud udržíte vzestupnou tendenci, brzy soutěž vyhrajete.
Bylo by to hodně pěkné, ale barumka je nevyzpytatelná a strašně těžká. Letos by nám správně patřilo páté šesté místo, ale pomohlo nám štěstí. Proto jsme bronzoví.

Ale jednou byste ji vyhrát chtěl, ne?
To je sen každého závodníka.

Letos už to nezvládnete, ale zase máte nakročeno k titulu. V poslední soutěži v Příbrami vám bude stačit třetí příčka. Budete díky tomu klidnější?
Chci jet pořád stejně, abych neztratil koncentraci.

Jak těžké jsou tamní tratě?
Jsou malinko rychlejší a okruhovější než ve Zlíně. Znovu se stoprocentně připravíme, aby závod dopadl stejně dobře jako barumka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze