Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brno uvidí elitu moderní gymnastiky v čele s olympijskou vítězku Kanajevovou

Moderní gymnastka Jevgenija Kanajevová | foto: Profimedia.cz

15 2010
Přivedeme světovou špičku, snaží se často pořadatelé nalákat diváky. Podobné výrazy používají před Grand Prix Brno v moderní gymnastice i její organizátoři, na rozdíl od jiných ale nepřehánějí.

Od pátku až do neděle budou diváci v Městské hale Vodova moct obdivovat umění olympijské vítězky Jevgeniji Kanajevové nebo mistryň světa Darji Dmitrijevové a Darji Kondakovové.

Především Kanajevová je ve světě moderní gymnastiky vzácným zjevením. Něco jako Usain Bolt v atletice. "Jinou tak talentovanou závodnici jsem za svou kariéru nezažila. Její sestavy jsou velmi riskantní, obtížné, ale ona se přesto dopouští jen minima chyb," líčí obdivně trenérka české reprezentace Zdena Schinzelová.

To, že si z finančních odměn pro nejlepší závodnice, které činí 18 tisíc euro, ukrojí něco Kanajevová, je téměř jisté. Rády by se o ně ovšem popraly i tři české reprezentantky.

Moravskou Slavii Gity Brno budou zastupovat Monika Míčková a Nataly Hamříková, SSK Vítkovice pak Zuzana Válková. Ačkoliv výkonnosti zmíněných Rusek nedosahují, ve finále by zastoupení mít měly.

"Pořadatel má právo, pokud se jeho závodnice nedostane do finálové osmičky, nominovat ji jako devátou," vysvětlila Schinzelová. "Naším cílem ale je, aby se jedna nebo dvě naše reprezentantky dostaly do finále řádně. To by byl úspěch."

Program Grand Prix Brno startuje v pátek v 15.30 závody juniorek 7Days Cup a Cefta Cup, hlavní závod seniorek pak v sobotu v 15.30 kvalifikací. K finále Grand Prix se gymnastky sejdou v neděli ve 13.30, následovat bude závěrečná exhibice. Diváci se stejně jako loni mohou zapojit do fotografické soutěže.

Právě diváci jsou jedním z faktorů, který sportovkyně světové úrovně do Brna táhne. "Chválí si vysokou kulturu závodu a obecenstvo, které je hodně povzbuzuje," poukázala předsedkyně Českého svazu moderní gymnastiky Blanka Mlejnková, která bere Grand Prix jako nejlepší reklamu tohoto sportu v Česku.

"Stejně jako pořadatelé jiných akcí, máme i my problémy s rozpočtem. Závody ale bereme jako nejlepší způsob, jak se přiblížit lidem a přitáhnout ke sportu děti."Najdete na iDNES.czmobilní verze