A Plus Brno - Děčín: Maleš a Soukup

A Plus Brno - Děčín: Maleš a Soukup - Brněnský Maleš se snaží prosadit přes děčínského Soukupa. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Brno nezaváhalo a je v semifinále

• 25
Brno - Čtvrtým semifinalistou Mattoni Národní basketbalové ligy se podle očekávání stali hráči A Plus Brna, kteří v pátém, rozhodujícím utkání zdolali Děčín jednoznačně 91:67 a doplnili trio již postoupivších týmů Nymburk, Prostějov a Mlékárna Kunín. Na brněnské palubovce byl hvězdou zápasu zkušený domácí pivot Jan Svoboda, který za tři čtvrtiny nastřílel 21 bodů.

A Plus ŽS Brno – SČE Děčín 91:67
(27:18, 48:35, 74:46)

Konečný stav série: 3 - 2

Na začátku zápasu si podali ruce oba rozehrávači, domácí Kovačevič a hostující Sanders, a pak začalo sólo pro nejlepšího hráče minulého zápasu Pracha. Ten zaznamenal pět bodů v řadě a hosté rychle vedli 5:0. O chvíli později přidal tentýž hráč svou druhou trojku a ve 3. minutě to bylo již 2:10. Brňané se v útoku nedokázali střelecky prosadit a tříbodová akce Housera donutila domácího trenéra Pospíšila k oddychovému času.

Po něm se objevil na palubovce uzdravený pivot Petr Benda a basketbalisté A Plus rychlou šňůrou 7:0 snížili průběžný stav na 9:12, na což reagoval time-outem pro změnu děčínský kouč Budínský. Problémy mu přidělaly osobní chyby podkošových hráčů Williamse, Soukupa a Tomance – všichni tři měli po šesti minutách hry na svém kontě po dvou faulech.

O chvíli později Benda dvěma šestkami natáhl šňůru svého týmu až na 13:2 a Brno poprvé v zápase vedlo. Energetici nedali více než čtyři minuty ani jediný bod a když Křemen trefil v poslední vteřině trojku, první čtvrtinu prohráli devítibodovým rozdílem. Petr Benda stihl za pět minut svého pobytu na palubovce nastřílet 9 bodů!

Ve 13. minutě Svoboda trojkou poslal A Plus poprvé do dvouciferného vedení a za stavu 34:20 si hosté brali druhý oddychový čas. V těch chvílích již měli Williams se Soukupem po třech osobních chybách, stejně jako domácí křídelník Křemen. O poločasové vedení favorizovaných Brňanů se nejvíce zasloužil zkušený Svoboda, jenž byl ze všech pozic takřka neomylný, dvouciferného počtu bodů dosáhli také Benda s Kovačevičem.

Hned v první minutě druhého poločasu se Soukup dopustil svého čtvrtého faulu a na palubovce jej vystřídal Tomanec. Vzápětí zaznamenal koš s faulem Maleš a po jím proměněné šestce vzrostl náskok A Plus až na osmnáct bodů. Hostující hráči ani v dalším průběhu zápasu nenalezli účinnou protizbraň na kvalitní obranu Moravanů a protože ti v čele s vynikajícím Svobodou nebyli v útoku k zastavení, bylo to ve 24. minutě již 63:37 (Svoboda 21!). O tři minuty později Benda zvýšil již na třicetibodový rozdíl (70:40) a zbytek zápasu se dohrával jen z povinnosti.

Domácí basketbalisté po ospalém začátku mnohem přesněji stříleli, navíc se po úvodním oddychovém čase prezentovali téměř neprostupnou obranou. Ve svém středu měli vynikajícího Jana Svobodu, jenž zaznamenal 21 bodů (dvojky 6/11, trojky 1/1, trestné hody 6/6), úvodní nápor Děčína pomohl zastavit uzdravený Petr Benda. Severočeši se v útoku hodně spoléhali na Williamse, jenž nastřílel 17 bodů (střelba jen 8/18), výrazněji mu však pomohl pouze Prach. Hráči A Plus minuli za celý zápas jedinou šestku (16/17), navíc měli pětici dvouciferných střelců, zatímco hosté jen dva.

Body: Svoboda 21, Maleš 15, Křemen 14, Benda 13, Kovačevič 12, Gajdošík 9, Prachař 4,Ščekič 2, Klimek 1 - Prach 19, Williams 17, Sanders 9, Wiedner a Smažák 6, Tomanec 5, Houser a Kiršbaum 2, Bičvič 1.