Brněnští basketbalisté (opět) hledí vzhůru. Přišel čas zlomu?

Brněnský trenér Dejan Jakara během oddechového času | foto: Anna Vavríková, MAFRA

9 2017
Už tolikrát se zdálo, že se konečně zvedají, jenže pokaždé to byl jen chvilkový záchvěv. Od doby, co se brněnští basketbalisté vrátili do nejvyšší soutěže, se marně snaží vymanit z temného podpalubí.

Nastala letos ta správná doba pro průlom? „Cílíme minimálně na play-off,“ oznamuje mladý manažer MMCITÉ+ Brno Filip Jimramovský. „A zatím můžeme být spokojení,“ zmiňuje solidní ligový start.

Předchozí čtyři pokusy do elitní osmičky nevedly, byť loni majitel klubu Radek Hegmon velebil nového trenéra Zorana Helbicha slovy: „To, že jsme našli tak výraznou osobnost, beru jako zlom.“

Žádný se však opět nekonal a letos už zkušený Chorvat u týmu není. „Vzhledem k tomu, že jsem pod ním hrál, tak mohu říct, že jeho přístup k hráčům byl hrozný. Choval se k nám otřesně,“ sděluje Jimramovský, jenž se po vážných zraněních přesunul z palubovky do manažerského křesla.

Novým brněnským vyvoleným je Dejan Jakara, teprve jedenatřicetiletý kouč ze Slovinska. „Máme hodně mladý tým, takže to není problém. Starší jsem jenom já a beru to jako profesionál - on je šéf a já podřízený,“ přibližuje pivot Jan Tomanec. „Trenér je velice otevřený. Kdokoliv za ním může přijít s čímkoliv, diskutovat se dá o všem.“

Jakaru doporučil Brňanům trenér Pavel Beneš z konkurenčního Kolína. „Jeho příchod je obrovským plusem, odvádí neuvěřitelnou práci na palubovce i mimo ni. Přestože je mladý, má velké zkušenosti a ví, jak na to s hráči. Právě on bude klíčový faktor možného úspěchu,“ míní Jimramovský.

Výsledky mu zatím dávají za pravdu. Brňané se s bilancí tří výher a čtyř proher zařadili do středu Kooperativa NBL, zatímco v minulosti hned od úvodu zaostávali. „Vzhledem k tomu, že jsme znovu budovali nový tým, jsou výkony poměrně kvalitní,“ tvrdí Jimramovský.

Fotogalerie

Brňané se opět nevyhnuli výrazné přestavbě, ale tentokrát měli při výběru cizinců mimořádně šťastnou ruku. Americký rozehrávač Brian Sullivan je s 21,6 bodu na zápas druhým nejlepším ligovým střelcem, chorvatský pivot Mladen Primorac s 13 doskoky na utkání nemá konkurenci. 

„Jsou to stěžejní tahouni, které doplňuje Honza Tomanec a vždycky se přidá někdo z mladých. Takhle by to mělo fungovat,“ podotýká Jimramovský.

Duo zahraničních es doplňuje americký křídelník Kevin Mays, Brňané však plánují razit převážně českou cestu. „Poskládat tým jenom z Čechů je obtížné, konkurenceschopných domácích hráčů tolik není. Ale vedení chce mít cizinců co nejmíň. Teď máme tři, kdyby se to podařilo časem stáhnout na dva nebo jednoho, bylo by to ještě lepší. Ale je to běh na dlouhou trať,“ říká Tomanec.

S možným českým lídrem Michalem Křemenem se MMCITÉ+ v létě rozloučilo. „Nedohodli jsme se na pokračování smlouvy. Nemysleli jsme si, že jeho výkony byly adekvátní roli kapitána, tak jsme mu navrhli kompromis, se kterým nesouhlasil,“ vysvětluje Jimramovský, který touží udržet současný celek pohromadě co nejdéle.

„Koncepce je taková, že do rolí špičkových hráčů by se měli postupně vypracovat naši mladí. Jan Kozina s Radkem Pumprlou začínají ukazovat, že se na nich dá stavět a mohou být klíčovými hráči.“

Za jak dlouho může Brno dorůst v kandidáta ligové medaile? „Jsme v situaci, kdy si nemůžeme stanovovat takové cíle. Musíme jít po krůčcích, letos chceme do play-off,“ zdůrazňuje manažer.

Na palubovce to zatím vypadá slibně. „Dokážeme se dobře připravit a být pro soupeře nečitelní, máme dvě velké individuality. Ale určitě bychom se mohli zlepšit v obraně,“ nadhazuje Tomanec.

Brněnské mladíky vyučují i cizí soupeři

Brněnský rozehrávač Brian Sullivan (3) se zamýšlí, jak na Ondřeje Šišku z...

O elitních evropských pohárech si zatím mohou nechat jen zdát, přesto si letos dopřávají mezinárodní konfrontaci. Basketbalisté MMCITÉ+ Brno se účastní Helios Alpe Adria Cupu pro celky z Rakouska, Chorvatska, Maďarska, Slovenska, Slovinska a Česka.

„Do soutěže jsme se přihlásili proto, abychom dali co největší prostor mladým hráčům se zlepšovat,“ vysvětluje brněnský manažer Filip Jimramovský. „Některé věci se na tréninku naučit nedají. Hráči, kteří v lize tolik nehrají, tak mohou získat zkušenosti, protože někde se vyhrát musí,“ doplňuje zkušený pivot Jan Tomanec.

MMCITÉ+ se ocitlo ve skupině s rakouským Klosterneuburgem, slovinským Šenčurem a chorvatským Osijekem. Právě s ním sehrálo své dosavadní dva zápasy – po šestibodové prohře v Osijeku doma v úterý zvítězilo jasně 73:53, i když nechalo odpočívat elitního rozehrávače Briana Sullivana. „Přišlo mi, že jim ve druhé půlce došly síly.

Ale doma celý zápas odehráli velice agresivně, s čímž se člověk v české lize tolik nesetká,“ popisuje Tomanec. „Bylo vidět, že hrají daleko jednodušeji, nemají žádné složité systémy,“ vypozoroval Jimramovský.

Podle něj kvalita soupeřů odpovídá lepší půlce české ligy. Další duel odehrají Brňané nejbližší úterý doma se Šenčurem.

Nejčtenější

Davidová a její svět: univerzita, koně a bublina na pár let jménem biatlon

Markéta Davidová

Přezdívku Makula si sama vymyslela, když ve 3. třídě základní školy podepisovala výkres a zkomolila...

Spálila hranu prkna, přesto vyhrála. Obrovská radost, jásala Ledecká

Ester Ledecká v  závodě v  Cortině d´Ampezzo..

Na nejvyšším stupínku zářila štěstím. „Z vítězství mám obrovskou radost,“ líčila Ester Ledecká. Po...

Vrátíme se do Prahy silnější, věří Kellnerová po „blbé náhodě“

Anna Kellnerová v pražském závodě Global Champions League

VIDEO Už byla jen divákem. Možná tím nejnapjatějším v celé O2 areně. Trpěla, čekání ji trýznilo. Anna...

Trpišovský: Na příkladu Jablonce, nás i Plzně je vidět, že to prostě jde

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský diriguje své hráče v utkání Evropské...

S úsměvem na tiskové konferenci vzpomínal, že jeho velkým fotbalovým snem bylo odtrénovat ligové...

Tři výhry a Česku vyletěl koeficient, dvě místa v LM může jistit i remíza

Plzeňští fotbalisté zleva Hruška, Hořava, Kopic, Petržela, Limberský a Hejda...

Ještě na začátku listopadu to měl český fotbal v pohárové Evropě nahnuté. Sbíral málo bodů do...

Další z rubriky

Nymburk pálil, Kolíňáky po derby štvalo Waltonovo vyloučení

A. J. Walton (vlevo) z Kolína utekl Vojtěchu Hrubanovi z Nymburka.

Nymburští basketbalisté dovedli i třináctý zápas v ligové sezoně do vítězného konce. Ve...

Pardubický trenér Sanders: Derby vnímáme. Bude plná hala

Pardubický trenér Levell Sanders a jeho muži během oddechového času

Na hracích polích mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se před letošní sportovní sezonou objevil...

Žabiny si zastřílely, USK ještě víc. Ligu si zahrálo pět šestnáctiletých

Basketbalistky USK Praha se na lavičce radují z povedené akce v podání...

Basketbalistky USK Praha a Žabin Brno pokořily ve 12. ligovém kole stobodovou hranici. Pražské...

Najdete na iDNES.cz