Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britové prchají z vody, kde hostí svět

Kanál v Etonu - Pohled na veslařský kanál v Etonu. | foto: Reuters

24 2006
Eton - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na břehu zbrusu nové veslařské dráhy u Londýna, na dohled starodávné rezidence britské královské rodiny veWindsoru, se skví pyšný billboard: Eton Dorney, 16 km od olympijské vesnice. Veslování: pondělí 28. července 2012 – sobota 4. srpna 2012. Kanoistika: pondělí 6. srpna 2012 – sobota 11. srpna 2012.

Britové si svou olympiádu 2012 skvěle naplánovali, jenže to má háček: už teď vážně hrozí, že to nevyjde.

Při právě probíhajícím mistrovství světa ve veslování se ukazuje, že dráha v Etonu je kvůli silnému bočnímu větru nevyhovující.

"Zbylé dnešní závody budou zrušeny kvůli neregulérnímu počasí," oznámil včera v poledne šéf rozhodčích šampionátu Patrick Rombaut.

Po potížích se silným větrem na olympiádě v Aténách a loňském tajfunu při šampionátu v Japonsku ani nejnovější veslařská trať světa, zčásti dosud okupovaná bagry, nezaručuje závodníkům rovné podmínky.

"Mně je to jedno. S počasím přece musíš počítat, když vesluješ venku," prohlásil Jakub Hanák, stříbrný olympionik z párové čtyřky, letos po nemoci přesazený do dvojskifu.

Pak přiznal: "Letos nemáme na medaili, tak si to spíš užívám." Ale kdyby měl šanci bojovat o úspěch? Dost možná by se i on přiřadil k odpůrcům. Ti poukazují v první řadě na nechuť britských veslařů k domácí trati. Reprezentace tu prý nerada trénuje a za jarními boji o místa v národním týmu dokonce jezdí až do Belgie. Právě kvůli zachování regulérnosti.

"To je pro mě novinka, že by tu Britové nebyli rádi," řekl pro MF DNES sir Steven Redgrave, vítěz pěti olympiád v řadě z let 1984 až 2000 a šéf organizačního výboru šampionátu. Ale vzápětí připustil: "Dráha patří elitní škole v Etonu, a tak tu jsou určitá omezení, studenti mají pochopitelně přednost."

Stavba školu stála zhruba miliardu korun! A kontrolní závody v Belgii? "Ano, to je pravda. Víte, u nás v Británii máme v březnu a dubnu kromě větru třeba i mráz," pousmál se mnohoznačně Redgrave. "Veslaři dobře vědí, že i na počasí se dá vyzrát. Musíte jezdit naplno, netaktizovat.

Když jste nejlepší v rozjížďkách i semifinále, budete ve finále nasazeni do nejvýhodnější dráhy, ať je jakékoli počasí."

Autor:


Témata: kanoistika, Londýn
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze