Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Britové kralovali, Češi skončili na ME mladých jezdců ve všestrannosti pátí

Britská závodnice Emily Parkerová při ME mladých ve všestrannosti v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

1 2010
Výsledek jako přes kopírák. Mistryní Evropy mladých jezdců se stejně jako loni stala Angličanka. Titul získala Emily Parkerová na koni Treefers. Velká Británie ovládla stejně jako loni také soutěž družstev. Na druhém místě skončila ekipa Německa, třetí pořadí berou Švédové, Češi příjemně překvapili a skončili v Pardubicích pátí.

"Myslela jsem, že na titul dosáhnou spíš kolegové z týmu. Náročný byl pro mě kros, protože například Irskou lavici jsem nikdy nepřekonávala. Psychicky těžké bylo vyrovnat se s pozicí před závěrečným parkurem. Věděla jsem, že pokud chceme zlato pro tým, musím jít bez chyby, což se nakonec podařilo," řekla nová mistryně Evropy.

Nejlepší z Čechů, Miloslav Příhoda na klisně Gomba 1, vyrovnal svoje loňské umístění z belgického Waregemu a skončil třináctý. "Myslel jsem na desítku, ale nakonec jsem s umístěním spokojený. Cením si ho stejně jako umístění v družstvech. Tam nám moc lidí nevěřilo," uvedl Příhoda, který spolu s Jiřím Machovcem a Barborou Žáčkovou přidal lichotivou pátou příčku v družstvech.

"To je výrazný úspěch. Vždyť před námi skončily jen velmoci v jezdecké všestrannosti," řekl prezident České jezdecké federace Jaroslav Pecháček.

Češi přitom příliš dobře soutěž nezačali. Výš myslel určitě hlavně Příhoda, který si chtěl solidně zajetými předepsanými cviky v drezurním obdélníku zajistit kontakt s první desítkou. Na nejlepší jeho vystoupení nestačilo. Do terénní zkoušky odstartoval z 41. místa.

Miloslav Příhoda s koněm Gomba 1 před ME mladých jezdců ve všestrannosti v Pardubicích.

Miloslav Příhoda s koněm Gomba 1 před ME mladých jezdců ve všestrannosti v Pardubicích.

"Klisna podala svoje maximum. Procenta od prvních dvou rozhodčích odpovídaly předvedenému výkonu. Bohužel nizozemská rozhodčí všechno viděla úplně jinak," konstatoval Příhoda. Dvacetiletý jezdec však boj o první desítku nevzdal a po sobotním bezchybně absolvovaném krosu se ve výsledkovém pořadí posunul na 17. místo.

"Nakonec se ukázalo, že trať byla dost těžká. Spousta favoritů tady nasbírala trestné body," řekl po terénní zkoušce viditelně spokojenější Příhoda. Nedařilo se však ostatním členům českého družstva. Jiří Machovec s valachem Alnakim dostal za chybu trestné vteřiny navíc stejně jako Barbora Žáčková. Pro Sabinu Erbekovou s klisnou Johankou 2 soutěž skončila. Po pádu na vodní překážce si česká jezdkyně zlomila klíční kost.

Kros nedokončil ani obhájce stříbra Nicolas Astier, který s koněm Jhakti Du Janlie po drezuře vedl. Celkově se startovní pole zúžilo o více než třetinu. Vypadlo 22 ze 64 startujících dvojic.Najdete na iDNES.czmobilní verze