Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme ve špičce českých klusáků, těšil triumf Kotáska

Momentka z Hipodromu Bravantice | foto: Foto: Hipodrom Bravantice

16 2014
Ze dvou vítězství a jednoho druhého místa se v sobotu v Bravanticích radoval Jaromír Kotásek. Na dostihovém dni na novém Hipodromu Bravantice ovládl s koněm Busby Cartouche závod Zlatého okruhu pro nejlepší české klusáky.

"Busby Cartouche je takový chtivý koník, hodněkrát mu pasovalo vítězství stylem start–cíl," líčil Kotásek, který stejně vyhrál i v sobotu. "Kůň klusal čistě a uvolněně na předku. A to je vždycky lepší než nechat soupeře dělat falešné tempo a koncem to nestihnout."

Neobával jste se finiše soupeřů?
Když jsme vytočili do poslední zatáčky, tak snaha soupeřů byla velká, ale náskok už jsme si pohlídali. Když ten koník neudělá chybu, nezacválá, tak jde prakticky téměř sám. Nechtěl jsem ho ani pobízet, protože je takový opotřebovanější. Více méně ho musíme šetřit a udržovat takhle v kondici, aby byl v pohodě. Předvedli jsme kvalitní výkon a zařadili jsme se mezi širší špičku klusáků u nás.

Ve Zlatém okruhu jste měl mít dva koně. Proč Meteor JDS nestartoval?
Meteor startoval v Bravanticích až dosud na každém mítinku, ale vzhledem k tomu, že je sucho a byla i suchá zima, tak máme problémy s prasknutými kopyty. Taky Busby Cartouche má mikroprasklinky dokonce na třech nohách. Řešíme to třeba ortopedickým kováním, různými fintami, aby byl koníček zdravý. Víte, jak to je - když vás tlačí bota, podejte nějaký běžecký výkon. Ale stalo se nám, že v úterý se Meteorovi ukázala nová prasklinka, proto jsme nechtěli riskovat nějaké větší poškození. Je to cenný kůň.

Během dne jste vyhrál dvakrát, jednou jste byl druhý. Co říkáte výsledkům?
Jsem spokojený. Ve Francouzích (Prix du Trotteur Francais) to nevyšlo, je to mladý, začínající koníček, kterému to tu dvakrát nepasuje, ale to se stává. Nejde vyhrávat všechno.

A jaký je váš názor na nový bravantický hipodrom?
Nikde v republice nic takového není. Vždycky jsem Jirkovi Svobodovi (majitel závodiště) říkal, že si toho bere strašně moc, a že jestli to dodělá, tak hluboce smeknu. První fáze je hotová a dráha je tak kvalitní a bezpečná, že po všech stránkách splňuje kritéria, aby se tu daly běhat špičkové a rychlé dostihy. Nechci pochlebovat, ale muselo to být obrovské úsilí jak po pracovní stránce, tak po manažerské, co se týká shánění peněz. Jen mě mrzí, že nemáme víc koní, se kterými bychom tu mohli jezdit.Najdete na iDNES.czmobilní verze