Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bratrský souboj Molinariů vyhrál Edoardo, zahraje si Ryder Cup

Edoardo Molinari získal v Gleneagles skvelým závěrem druhý titul na European Tour i divoko kartu do evropského rydercupového týmu | foto: AP

29 2010
Colin Montgomerie po turnaji v Gleneagles udělil divoké karty a zkompletoval tím tým pro Ryder Cup. Po takřka padesáti letech se v klání Evropy a USA objeví bratři.

Ač Ital, Edoardo Molinari musí Skotsko milovat. Na Scottish Open totiž letos v červenci získal první titul na European Tour, nyní přidal na Johniie Walker Championship v Gleneagles druhý. A co je hlavní, tím si vysloužil i jednu ze tří divokých karet na Ryder Cup, které po turnaji uděloval kapitán evropského týmu Colin Montgomerie.

Evropa na Ryder Cup

Hráči:

Lee Westwood
Rory McIlroy
Martin Kaymer
Graeme McDowell
Ian Poulter
Ross Fisher
Francesco Molinari
Peter Hanson
Miguel Ángel Jiménez
Edoardo Molinari
Padraig Harrington
Luke Donald

Kapitán:

Colin Montgomerie

Asistenti kapitána:

Paul McGinley
Darren Clarke
Thomas Bjorn
Sergio García

Turnaj v Gleneagles byl poslední možností, jak se dostat do Walesu, kde se bude na přelomu září a října hrát Ryder Cup, buďto přímo, nebo si říct výkonem o divokou kartu.

Poprvé v historii European Tour se stalo, že ve finálové dvojici spolu šli bratři - Edoardo a Francesco Molinariové. Po první devítce se zdálo, že se o titulu rozhodně mezi nimi, pak ale začali kazit a před závěrem se do čela překvapivě dostal Australan Brett Rumford, jenž byl na skóre -9.

Rumford dohrál a šel se udržovat v provozní teplotě na tréninkové plochy, zatímco všichni sledovali napínavou hru poslední flightu. Oba Molinariové měli před sebou jasný úkol - na třech jamkách zahrát dvě birdie, aby šli s Rumfordem do rozstřelu.

Edoardo předvedl skvělý finiš. Na šestnáctce birdie, na sedmnácté jamce další díky úžasnému puttu, kterým se dostal na stejné skóre jako RUmford. Jednoznačně šlo o moment turnaje.

Na závěrečné jamce se do problémů dostal sedmadvacetiletý Francesco a dropováním notně zdržel hru. O dva roky starší Edoardo i v tak napínavém finiši pak šel na green bratrovi označit míček a měl ještě čas na vtipkování, když místo aby mu jej předal do ruky, hodil ho na zem. A pak předvedl další skvělou ránu, když míček na třicet metrů skončil pár centimetrů od praporku. Rumford si tak mohl na cvičných plochách sbalit hole a jít do klubovny, protože Molinari letos podruhé ve Skotsku vyhrál.

Edoardo si nemohl říct lépe o divokou kartu. "Slibuji Colinovi, že jestli mě vybere a budeme hrát s Franceskem spolu, tak neprohrajeme ani bod," vyslal po druhém kole silný vzkaz kapitánovi, aby se po skoro padesáti letech v Ryder Cupu objevili bratři. A Montgomerie jej vyslyšel.

Edoardo Molinari (vlevo) a Francesco Molinari během finálového kola Scottish Open

Edoardo Molinari (vlevo) a Francesco Molinari budou po takřka padesáti letech první dvojicí v evropském týmu. V roce 1963 se to povedlo Bernardu a Geoffreymu Huntovi, to ale bylo ještě v době, kdy se Ryder Cup hrál jen jako souboj Velké Británie a Spojených států.

"To, co předvedl Edoardo Molinari na posledních třech jamkách, bylo naprosto úžasné. Když jsem se mu na poslední jamce díval do tváře, viděl jsem, že dokáže ten enormní tlak zvládnout," řekl Montgomerie.

Monty udělil divoké karty

O vítězství bojoval i Miguel Ángel Jiménez, tomu však naděje zhatil green sedmnácté jamky. Nejprve zahrál velmi krátký putt, s druhým si poradil dobře a skončil možná dvacet centimetrů od jamky. Doklepnutí zkušenému hráči nevyšlo. To zkalilo jinak velmi dobrý výkon.

Jiménez si však mohl zapálit doutník, otevřít láhev červeného a říct si, že neúčast na synovcově svatbě se vyplatila, protože se do Walesu podívá jako jeden z dvanácti Evropanů, kteří se postaví Američanům.

Z postupové deváté příčky rydercupového žebříčku ho mohl ve finále vytlačit Simon Dyson a část kola se zdálo, že by se mu to i mohlo podařit. Dysonovy šance však odvál vítr, jenž na hřiště v Gleneagles odpoledne dorazil. Nakonec skončil šestý a o Ryder Cup přišel, jelikož Montgomerie dal při udělování divkoých karet přednost vítěznému Molinarimu a poté Padraigu Harringtonovi a Luku Donaldovi, kteří hrávají na americké PGA Tour.

Colin Montgomerie

Colin Montgomerie měl těžké rozhodování, komu udělit tři divoké karty.

Spolu s Jiménezem si místo mezi devíti jistými udržel vítěz Czech Open Peter Hanson. Tomu stačilo skončit v první čtyřicítce, nakonec se umístil na devatenácté příčce.

Rozhodování o divokých kartách bylo u evropského týmu nejtěžším za mnoho let zpět. Doma zůstane řádka skvělých hráčů včetně Paula Caseyho či Justina Rose. "Je mi jich líto, že se do týmu nevešli. Ale letos byla největší konkurence v historii," řekl skotský kapitán a dodal, že pokud by se Lee Westwood nestihl vyléčit či jiný hráč se zranil, prvním náhradníkem by byl Justin Rose.

Do Walesu se podívá i Sergio García, Španěl, jenž se poslední dva roky trápí. Skvělý týmový hráč sice nebude hrát, ale bude s týmem jako čtvrtý asistent kapitána. S týmem bude i domácí hráč Rhys Davies, kterému se dařilo na začátku letošního roku. Montgomeriemu bude dělat řidiče golfového vozítka.

Johnnie Walker Championship - konečné pořadí

1. Edoardo Molinari (Itálie) 70-68-69-71 (-10)
2. Brett Rumford (Austrálie) 71-70-68-70 (-9)
3. Francesco Molinari (Itálie) 68-70-68-75, Jamie Donaldson (Wales) 69-74-69-69, Miguel Ángel Jiménez (Španělsko) 70-68-71-72 (-7)
6. Simon Dyson (Anglie) 68-70-70-74 (-6)
7. Bradley Dredge (Wales) 71-68-74-70, Marcel Siem (Německo) 71-71-71-70, Damien McGrane (Irsko) 72-67-70-74 (-5)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze