Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bratrská dvojice v Ryder Cupu po téměř padesáti letech? Není to nereálné

Světový pohár 2009 - Edoardo Molinari (vlevo), Francesco Molinari, vítězní Italové | foto: AP

12 2010
Už téměř padesát let (od roku 1963) si v Ryder Cupu nezahrála společně bratrská dvojice. Stále je to spíš "italský sen" než realita, ale nedělní vítězství Edoarda Molinariho na skotském Open udržuje tuto možnost více než otevřenou. On a jeho bratr Francesco se na hřišti Loch Lomond znovu o krok přiblížili nejužší evropské a světové golfové špičce.

Vzestup italských bratrů Molinariů je skutečně obdivuhodný. Zatímco o rok mladší Francesco (v listopadu mu bude 28 let) zvítězil na evropském okruhu už v roce 2006 a od té doby stabilně stoupá vzhůru, jeho bratr Edoardo měl kariéru zatím trochu bouřlivější.

První kontinentální Evropan, který kdy vyhrál U.S. Amateur Championship (2005), se totiž po svém vstupu na European Tour v roce 2008 v nejvyšší evropské lize neudržel a ztratil hrací kartu. Vloni ale předvedl na nižší Challenge Tour doslova historickou vítěznou jízdu a jako vichřice vtrhl do světové golfové špičky po boku svého bratra.

Edoardo vyhrál vloni dokonce čtyři individuální turnaje a fantastický rok završil senzačním vítězstvím se svým bratrem na Světovém poháru v Číně. Oba zahájili tento rok v první padesátce světového žebříčku a stále se posouvají směrem nahoru.

Edoardo Molinari (vlevo) a Francesco Molinari během finálového kola Scottish Open

Edoardo Molinari (vlevo) a Francesco Molinari během finálového kola Scottish Open

Francesco je po svém nedělním děleném čtvrtém místě z Loch Lomondu třicátý, jeho bratr Edoardo ho po svém premiérovém titulu na European Tour přeskočil a je dokonce už na 19. místě.

Molinariové se nejen stali teprve třetí dvojicí historie European Tour, která má turnajové tituly (před nimi to dokázali jen španělští bratři Seve a Manuel Ballesterosové a jejich krajané Antonio a German Garridové), ale mají reálnou šanci přidat i další historický zápis.

Na přelomu září a října se totiž hraje ve Walesu Ryder Cup a oni by se mohli po 47 letech stát další bratrskou dvojicí, která si v tomto prestižním klání zahraje společně. V roce 1963 se to povedlo Bernardu a Geoffreymu Huntovi, to ale bylo ještě v době, kdy se Ryder Cup hrál jen jako souboj Velké Británie a Spojených států.

"Před Scottish Open jsme s bratrem mluvili o tom, že se nám nějak nedaří zahrát dobře na stejném turnaji. A teď se to podařilo. Teď už zbývá jen to, aby Francesco vyhrál British Open!" usmíval se po svém nedělním triumfu spokojený Edoardo.

Pokud by se jeho slova naplnila, pak by společný sen o Ryder Cupu byl ještě o hodně blíž. Ale i kdyby se to nepodařilo, šance obou bratrů je stále velmi solidní.

V našlapaném světovém žebříčku pro výběr hráčů do týmu Evropy se totiž Edoardo propracoval už na šesté místo a jeho bratr Francesco je desátý. V evropském pořadí, sestavovaném s týmž účelem, je naopak Francesco pátý, jeho bratr patnáctý.

Edoardo Molinari, Scottish Open, 4. kolo

Edoardo Molinari, Scottish Open, 4. kolo

Protože se z obou pořadí přímo kvalifikuje devět hráčů (5 + 4) a na prvních místech obou pořadí figurují některá stejná jména (Lee Westwood, Rory McIlroy, Graeme McDowell), znamená to, že pokud by se kvalifikace uzavírala právě teď, oba bratři by se na Ryder Cup kvalifikovali přímo!

Samozřejmě, že následující týdny ještě pořadím zamíchají, ale Molinariové každopádně vstupují do klíčové fáze sezony ve výborné formě. A i kdyby si přímou kvalifikaci třeba těsně neudrželi, rozhodně by byli vážnými kandidáty na jednu ze tří divokých karet kapitána Colina Montgomerieho.

Koneckonců už na podzim v Číně při Světovém poháru jasně ukázali, že týmový golf jim svědčí.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze