Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bratři Janišové se utkají v Dijonu

1 2006
Dijon - Události okolo Jarka Janiše, českého jezdce startujícího ve světovém seriálu vozů GT, připomínají dobře napsanou detektivku. Jsou totiž plné zvratů a nečekaných událostí. Jubilejní stý závod šampionátu na okruhu v Dijonu tak nakonec bude svědkem návratu českého jezdec do týmu Zakspeed. Ale uskuteční se tady i premiéra nového vozu Pagani Zonda v dalším českém týmu. A za jeho volantem poprvé pojede v šampionátu mladší z bratrů Janišů Erik.

Světový šampionát vozů GT, který pokračuje o tomto víkendu dalším závodem ve Francii, tak připravuje českým fanouškům okruhových závodů nekončící sérii překvapení. Po nečekaném odchodu Jarka Janiše z týmu Zakspeeed při posledním závodě v Paul Ricardu, přišla na začátku tohoto týdne další nečekaná zpráva.

Podle ní měl na okruhu v Dijonu, kde se další, v pořadí již šesté mistrovské klání, uskuteční, totiž Jarek Janiš znovu nastoupit do závodů a to dokonce ve společné posádce se svým bratrem Erikem. A aby toho nebylo málo, prostředkem této události se měla stát premiéra nového vozu Pagani Zonda českého týmu Rock Media Motors.

Bratrskou posádku ve voze měl doplnit ještě majitel týmu Antonín Herberk, který si premiéru v šampionátu odbyl právě před rokem na brněnském okruhu. Tehdy startoval s voze Ferrari 575 Maranello GTC a jeho spolujezdcem byl Andrea Montermini, tedy jezdec, který v minulém závodě nahradil u Zakspeedu právě Janiše. Ani to však již neplatí.

Ve čtvrtek došlo k dalšímu nečekanému obratu a všechno je najednou jinak. Jarek Janiš se vrací do týmu Zakspeed a Montermini rázem zůstal bez práce.

"Jsem moc rád, že jsem zpátky v tomto týmu. Je to pro mě nejlepší řešení. Se Saschou Bertem máme velmi dobrou pozici a tím i šanci na celkový výsledek," komentoval nejnovější události Jarek Janiš. "Zatím je dohoda pouze pro tento závod a co bude dál uvidíme později. Já se teď soustředím jen na svoji jízdu." 

 Ale ani jeho bratr Erik o ohlášeno premiéru nepřijde. Do zářivě žlutého a poněkud exoticky vyhlížejícího vozu Zonta usedne i bez dohledu bratra. A tak okruh v srdci burgundského regionu, kde se odehraje jubilejní 100. závodu seriálu, bude přeci jen svědkem zajímavé premiéry.

Konkurence však bude veliká. Poslední závod na okruhu Paul Ricard, kde vládly vozy Corvette, ukázal, že mezi hlavní favority na vozech Aston Martin, Maseratti a Saleen přibyl další nebezpečný soupeř. A kromě již zmíněné premiéry vozu Pagani Zonda budou diváci v Dijonu také svědkem návratu značek Lister Storm a Lamborghini.
 
Součástí víkendových závodů budou i klání formule Palmer Audi a také další díl evropského seriálu vozů FIA GT3. V něm opět nebude nechybět jediný český zástupce, kterým je  Jaromír Jiřík. Víkendový program doplní také velkolepá výstava závodních vozů připravená při příležitosti stého závodu v historii seriálu FIA GT. 


Průběžné pořadí seriálu - jezdci:
1. Michael Bartels a Andrea Bertolini 45 bodů, 2. Jean-Denis Deletraz a Andrea Piccini 38, 3. Sascha Bert 32, 4. Jarek Janis 31, 5. Fabio Babini 28.

Průběžné pořadí seriálu - týmy:
1. Vitaphone Racing Team 65 bodů, 2. Aston Martin Racing BMS 38.5, 3. Phoenix Racing 38, 4. Zakspeed Racing 32, 5. GLPK-Carsport 24.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze