Bratři Fredrikssonové soupeří jenom doma

Oberstdorf - Hledáte sprinterský top tým? Navštivte Švédy. "V národním družstvu máme speciální část, šest kluků a tři holky," říká včera bronzový Thobias Fredriksson. Devětadvacetiletý chlap měří 183 cm a váží 86 kilo, poslední dva roky vyhrál sprinterskou část Světového poháru, minule byl mistrem světa.

V sezoně jel jen dva delší závody na 15 km - byl 10. a 50. "Trénujeme zvlášť, kratší úseky, sílu. Nejezdíme tolik na vytrvalost," vypráví. Fredrikssonův starší bratr Matthias, předloňský král sezony, poslední čtyři roky zase jen výjimečně sprintuje.

"Taky si to někdy spolu rozdáme. Většinou jen v tradičních domácích závodech u nás ve Švédsku," říká Thobias. A kdo je víc? "Sprinter, to je jasné," usměje se.

FIS i národní federace však oceňují všechny vítěze stejnými prémiemi.

Nová šampionka Emelie Öhrstigová jela jen jednou závod na 10 km a v Gälivare skončila na 75. místě. Zato kombinuje lyžování s cyklistikou, před časem byla i stříbrná na juniorském mistrovství světa! "Na lyžích rozhoduju v kopcích, ale na kole spíš ve finiši," tvrdí.

"Specializace bude pokračovat. Nejdřív se svět rozdělil na klasiky a bruslaře, teď ještě na sprintery a laufaře," tvrdí Fredriksson.

Zvláštní sprinterskou sekci v národním týmu mají zatím už jen Norové. Patří do ní olympijský vítěz Hetland nebo Kjölstad, juniorský mistr světa a mladičký vítěz z Nového Města.