Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otěhotněla a myslela, že skončí. Pak Černá chytala další čtvrtstoletí

Lenka Černá v brance Zlína | foto: Luděk OvesnýMAFRA

14 2014
Lenka Černá už střelkyně nedeptá. Házenkářská legenda přestala chytat v 48 letech, času má ale pořád málo. Ve Zlíně teď vychovává svoje nástupkyně jako trenérka brankářek.

Do zlínské haly nepřišla ani nepřijela autem. „Chtěla jsem ji dlouho, strašně mě to baví,“ ukazuje Lenka Černá na stříbrnou koloběžku. I nablýskaný stroj symbolizuje zásadní změnu v jejím životě. Už není chytající legendou české házené, v 48 letech dala definitivně sbohem své veleúspěšné kariéře a stala se z ní trenérka na plný úvazek.

Je pro vás koloběžka tak trochu návratem do dětství?
Jako malá jsem měla červenou a už tehdy mě to bavilo. Teď je to celkem móda, dost lidí se věnuje koloběhu. Chtěla jsem ji a manžel mi ji v září pořídil, abych se udržovala. Pro mě je lepší než kolo.

Kolik kilometrů s ní zvládnete?
Když je hezky, vyrazím do haly. Vytáhnu ji také o víkendu, když tady není moc studentů. Vydám se do okolí, na cyklostezky. Je to příjemné. Ale musím mít čas, protože v sobotu a v neděli často hrajeme.

Vypadalo to, že budete chytat do padesáti. Co vás přimělo skončit?
Po minulé sezoně jsem se strašně chtěla vrátit. Začala jsem přípravu a myslela si, že to zvládnu. Hodně jsem trénovala, ale už jsem cítila, že na vrcholovou házenou to není ono, že se trápím. V létě jsem byla na vyčištění kolena, pak mě začalo bolet druhé. Hlava by chtěla, ale tělo řeklo ne.

Tituly a štace legendy

Reprezentovala rekordních 26 let, ve své kariéře vystřídala Lenka Černá celkem sedm klubů.

Olomouc, 1975-1989
Talentovaná brankářka chytala za dospělé už v 16 letech pod svým dívčím jménem Pospíšilová. „V Olomouci byla ženská házená známá a úspěšná. Rodiče mě k ní přivedli v devíti, abych něco dělala,“ vzpomíná na své začátky.

Šaľa, 1992-1993
Po mateřské se vrátila k házené ve slovenské Šaľe, kde vyhrála poslední ročník federální ligy. „Rok předtím tam odešla moje sestra Zuzka. Na tu dobu jsme měly vynikající podmínky.“

Zlín, 1993-1995
Při prvním angažmá ve Zlíně se znovu potkala se svým osudovým trenérem Jiřím Zerzáněm, který ji vzal v roce 1986 na stříbrný světový šampionát do Nizozemí. Ve Zlíně slavili český titul.

Méty, 1995-2001
„Životní rozhodnutí,“ říká Černá o svém francouzském angažmá. V Metách na ní dodnes vzpomínají. „Smlouvu jsem podepsala na rok, nakonec z toho bylo šest sezon.“ A čtyři ligové tituly plus tři francouzské poháry.

Lützellinden, 2001-2003
Mistrovský pohár jí unikl, ale také v německé bundeslize byla vyhlášena nejlepší brankářkou.

Méty, 2003-2005
Návrat na severozápad Francie znamenal další dva tituly a navrch triumf v ligovém poháru.

Olomouc, 2005-2008
Vytoužený titul pro mateřský klub vychytala ve finálové sérii s Veselím, s nímž už měla podepsanou smlouvu na další sezonu.

Veselí nad Moravou, 2008-12
Na jihu Moravy vyhrála interligu a dvakrát se stala českou šampionkou, naposledy v roce 2012. „Tenhle titul byl můj nejhezčí.
V semifinále se Zlínem i ve finále se Slavií jsme otáčely z 0:2.“

Michalovce, 2012-2013
Už jako asistentka u slovenské reprezentace získala double.

Zlín, 2013-2014
Svůj závěrečný duel na nejvyšší úrovni odehrála 17. května v neúspěšné sérii o bronz s Porubou.

Doma měli z vašeho rozhodnutí radost, že?
Přivítali to. Říkali, že budu mít více času a nebudu skučet, že mě všechno bolí.

A máte více času?
Zůstala jsem asistentkou trenéra u interligového družstva, takže absolvuji zase všechny tréninky co předtím. To zůstalo stejné. Ale nějaký čas jsem získala tím, že se nemusím tak připravovat na utkání. Hodně jsem se věnovala sledování soupeřek. Před důležitými duely jsem se dívala třeba až na tři jejich zápasy pozpátku, i když jsem střelkyně znala nazpaměť. Musela jsem si oživit jejich náběhy, kam střílí. Chtěla jsem být o krok před nimi. Už v pátek jsem věděla, jak budu chytat v sobotu. Potřebovala jsem být nachystaná, protože bych si to pak vyčítala.

Kdy jste s tím začala?
Dávno. Teď je to jednodušší, ale dříve se záznamy sháněly obtížněji. Ale bylo o mně známo, že to vyžaduji, takže mi v tom všichni hodně pomáhali.

Střelkyně z vás měly často komplex. Vnímala jste to?
To byla jedna z věcí, díky kterým jsem mohla tak dlouho chytat na nejvyšší úrovni. Neříkám, že měly ze mě strach, ale respekt ano. Poznala jsme to na střelách a to mě ještě více povzbuzovalo. Získávala jsem sebevědomí.

Neměly soupeřky narážky, ať už je v bráně netrápíte?
Občas se mě ze srandy ptaly, kdy skončím. Od určité doby jsem pak podepisovala smlouvu na rok, protože jsem nevěděla, jestli to nebude moje poslední sezona. Nevím, jak to vnímaly hráčky, ale já jsem to brala tak, že hraji pořád s mladšími a mladšími holkami. Nepřipadalo mi, že stárnu, byla jsem stejně mladá jako ony.

A kdy jste chtěla poprvé s házenou seknout?
Kolikrát to bylo, to si nepamatuji. Ale kdy jsem si myslela, že už nebudu hrát, to vím naprosto přesně - bylo to v únoru 1989, když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Ukončila jsem vysokou školu, byla jsem vicemistryně světa, zahrála si na olympiádě. Říkala jsem si, že už mám všechno za sebou, že porodím a pak budu učit. Jenže jsem odešla do Šaľy a tam se to zase všechno změnilo.

Jak se od té doby změnila házená?
Je silovější, jsou větší rány a především je o tom, jak zvládnout v co největší rychlosti techniku. Dříve byly výsledky 13:14, zákroků bylo méně. Teď je během zápasu až osmdesát útoků. Po inkasovaném gólu jsem musela pořád rychleji vytahovat míče ze sítě, neustále je v tempu vyhazovat, běhat, chytat, běhat...

Co vám více vyhovovalo?
Musela jsem se přizpůsobit, jinak bych nechytala. Kdybych ustrnula, skončila bych dávno. Pořád jsem se učila nové věci. Prošla jsem několika generacemi, styly. Třeba křídla střílela v pádu, měla ovázané boky, takže jsem chytala rozštěpem. Pak začala křídla skákat nahoru, podrží míč a střílí v letu. Místo pádu jsem musela chodit proti střelkyním. Takových věcí bylo více.

Práce brankářek je dost bolestivá. Jak jste to zvládala?
Jsme tak obouchané, že nám to nevadí. Dá se na to zvyknout. Je to jako u skokana na lyžích. Začne z malého můstku a pokračuje až na mamutí.

Zlínská brankářka Lenka Černá se raduje se svými spoluhráčkami.

Zlínská brankářka Lenka Černá se raduje se svými spoluhráčkami.

K vaší házenkářské dlouhověkosti přispělo i zdraví. Měla jste nějaká vážná zranění?
Jednou jsem dostala takovou ránu do hlavy, že jsem měla zraněné oko. Malíček na pravé ruce už nenarovnám. Měla jsem ho vykloubený, byla jsem s ním pak na operaci, ale už mi tak zůstal. Jinak jsem moc zranění neměla, žádné vážnější úrazy kolen. Současný stav je dán opotřebováním.

Jak těžké vám bylo dělat dvojku?
Snadné to nebylo, kolegyně jsem moc do brány nepouštěla. Ale když jsme se rozcházely, byly rády, že se mnou mohly být. Pokud se mi nedařilo, byla jsem zase ráda, že mně ony pomůžou. Když se potkáme, jsme kamarádky.

Deset let jste hrála v cizině. Dalo se házenou dobře uživit?
Jako kdybych dělala nějaké jiné zaměstnání. Není to tak, že bych dnes mohla skončit a už nic nedělat. Proto jsem vystudovala nejvyšší trenérskou licenci.

Fotogalerie

Našla jste se v trénování?
Baví mě to, naplňuje. Pořád zjišťuji, že mám mladým co dát, že mě poslouchají.

Vědí, koho mají před sebou?
Nejsem si jistá. Když jsem se loučila ve Zlíně a předávali mi kytku, tak četli výčet všeho, čeho jsem dosáhla. Pak za mnou přišla holčička, co ji mám v minižačkách, a ona mi říkala: Paní trenérko, to tak dlouho trvalo, vy jste toho tolik dokázala.

Dojala vás rozlučka?
Přiznám se, že ano. Vidíte, i teď na to vzpomínám. (zalesknou se jí oči) Ale pro mě to bylo jednodušší, že jsem nestoupla do prázdna. Trénování mi to všechno ulehčilo. Brankářky dobře chytají. Mám z nich radost, pak mě to netlačí do branky.

Vystřídala jste sedm klubů. Usadíte se ve Zlíně?
Jsem zvyklá se stěhovat. Neberu to tak, že bych řekla, skončila jsem a tady se usadím. Ale ve Zlíně se cítím velice dobře. Všichni jsou vstřícní, nemám žádné překážky. Pracuje se tady koncepčně. Pozice trenéra brankářek, kterou tady prosadila paní Sobieská (šéfka klubu), je ve všech velkých klubech samozřejmostí. Brankář potřebuje speciální přípravu. Je tady dost práce. Zlín má širokou základnu, hodně mládeže. Mám 25 brankářek, z toho 15 studentek na sportovním gymnáziu, které trénují třikrát týdně navíc.

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze