Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bozian: Překvapilo mě, jak Kresta vyrostl

13 2003
Cardiff, Zlín - I když potkáte šéfa automobilového týmu Jackyho Boziana poprvé v životě a vůbec nevíte, o koho se jedná, okamžitě je vám jasné, že je Francouz. Menší, podsaditý, s typickým doutníkem v ruce. V servisní zóně každé rallye s nadhledem pozoruje své mechaniky, jak se věnují vozům Peugeot 206 WRC.

Žádné příkazy jim neuděluje. Dobře ví, že svou práci ovládají dokonale, navíc se o vozy starají technici a inženýři.

Stáj Bozian Racing úzce spolupracuje s továrním týmem Peugeot Sport, je jeho „béčkem“. Její barvy v letošním roce hájili čtyři jezdci, mezi nimi také Čech Roman Kresta.

Ten měl nejbohatší program ze všech. Zatímco trio Gilles Panizzi, Cedric Robert a Juuso Pykälistö závodilo pouze v mistrovství světa, luhačovický pilot se pětkrát představil také na domácích tratích.

"Nebylo to pro nás nic neobvyklého. Auto musíme kvalitně nachystat na jakoukoliv soutěž,“ řekl Jacky Bozian během Britské rallye, na níž Kresta dosáhl historického výsledku.

Obsadil osmé místo a získal svůj první bod do celkové klasifikace. Sezona skončila úspěšnou rallye v Británii.

Můžete stručně popsat, jak se vám s Romanem spolupracovalo?
Velice dobře. Roste závod od závodu, až nás to překvapilo. Ze začátku naší spolupráce byl běžným pilotem. Teď je z něj velice dobrý závodník, dostal se na úroveň kvalitních jezdců v mistrovství světa.

Byl jste z jeho výkonů také někdy zklamán?
Samozřejmě, když opustil trať. Ale to je součást hry, někdy se to stane.

Kresta se stal prvním pilotem, který pro vaši stáj během více než třicetileté existence vyhrál rychlostní zkoušku v mistrovství světa. Představoval pro vás tento úspěch něco výjimečného?
Pochopitelně nás velice potěšil, byl to významný mezník. Příjemné bylo, že to dokázal zopakovat ještě jednou ve Španělsku.

Zkuste ho srovnat s vašimi dalšími jezdci.
Každý ví, že Panizzi je velice rychlý na asfaltu, ale dosáhl dobrých výsledků už i na šotolině. Robert je na asfaltu velice rychlý, ovšem potřebuje čistou cestu. Na šotolině zatím nasbíral málo zkušeností. Pykälistö dosáhl loni ve Finsku několika výjimečných časů, proto po něm sáhl tovární tým Peugeot Sport. Letos však nedokázal zajet takové výsledky, jaké jsme čekali. Kresta je velice vyrovnaný, dovede dobře zajet v těžkých podmínkách.

Lepších výsledků dosáhl v mistrovství světa než v Česku, kde třikrát nedojel. Čím si to vysvětlujete?
Chtěl ukázat, že je výborný jezdec a za všech okolností jel naplno. Bohužel, měl trochu smůly. Navíc české závody jsou trochu odlišné od mistrovství světa, jezdí se u vás velice rychle a odstupy mezi jezdci jsou malé.

Krestu nedávno požádal tým Škoda Motorsport, aby mu pomohl při testování. Překvapil vás zájem českého týmu?
Ne, protože známe Romanovy kvality. Určitě bylo dobré, že mohl Škodě pomoci, aby lépe zvládla další rallye.

Během sezony jste se v Česku objevil pětkrát. Co se vám u nás nejvíce líbilo? Děvčata. Příjemná byla také atmosféra, máte tady dobré jezdce, lidé jsou velice přátelští. Pochopitelně jsem zkusil i české pivo, ale je na mě silné. Přece jen, více mi sedí víno.

Bude vaše spolupráce s Romanem Krestou pokračovat také v příští sezoně?
Rádi bychom navázali na letošní výborné výsledky.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze