Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Občas jsem se za výkony i styděl, říkal v Ústí boxerský šéf Žáček

Svatopluk Žáček | foto: Profimedia.cz

9 2014
Velká cena Ústí? Pro české boxery velký průšvih. Ani jedna finálová účast, pouze jediné vítězství díky Stárkovi a dva vlastně nezasloužené bronzy pro Viktora Agateljana a Pavla Šoura, kteří své jediné (semifinálové) zápasy prohráli.

"Po dlouhé době jsme neměli nikoho ve finále. A zdá se mi, že snad i úplně poprvé. Bohužel se to letos nepodařilo, je mi z toho smutno a v některých případech jsem se za výkony i styděl. Byť to zní tvrdě,! sepsul vystoupení domácích rohovníků Svatopluk Žáček, prezident České boxerské asociace.

Co letošní neúspěch ukazuje?
Že nemáme širokou základnu reprezentace, ale jen některé špičky. Bohužel náš nejlepší Chládek nestartoval kvůli zranění ramena, Bilík má problémy s krční páteří. Neříkám, že by vyhráli, ale Chládek může s každým boxovat rovnocenně, rubat se. Což kluci nepředvedli, jen Lengál, Táborský a Šour bojovali až do konce, ačkoli jejich soupeři byli technicko-takticky na jiné úrovni. Ostatní nebojovali, zklamali mě i bratři Agateljanové, kteří jsou ústečtí borci.

Erik loni došel až do finále.
Nešlo o to, že prohrál. Je to sport a prohrát může každý; když s někým lepším, nic se neděje. Jenže on odevzdal špatný výkon. Ale Rusové měli taky jen jednoho finalistu, Maďaři žádného. Zato Slováci hned dva, to je překvapení.

Je český box v úpadku?
Širokou základnu jsme neměli nikdy, vždycky to bylo o jedincích. Už od doby Němečka. Po revoluci vylezli nahoru Konečný a Kraj, opakovaně získávali medaile. Chládek ji měl na mistrovství světa juniorů, v seniorech zatím neprorazil.

Jak český box sráží, že ústecký klub už není baštou jako dřív?
Klub funguje, ale v omezeném programu. Nejsou peníze, a tak Ústí vystoupilo z extraligy. Kluky jsme však do ní pustili, boxují jinde. Teď se v Ústí našel nový oddíl, možná se s ním dáme dohromady. Jsou to mladí kluci, kteří chtějí být v 1. lize a na špici. Uvidíme. V Ústí je to s penězi obecně špatné, víte, jak jsou na tom hokej, fotbal... ještě snad basket tady neskomírá.

Jaká je budoucnost českého boxu?
V juniorech talenty moc nemáme, ale šikovné kadety ano. Což je ještě dlouhá cesta. Jsem přesvědčený, že některý z nich vyplave do popředí. Záleží na práci trenérů i na nás činovnících, abychom jim zajistili podmínky. Ale já říkám klukům, a tvrdil to i Ruda Kraj: Nejdřív něco dokaž, pak se ti podmínky dají vytvořit snadněji.

Potřebujete zase olympionika?
To je zásadní pro každý sport. Když ho nemáte, nejsou olympijské peníze, které jdou přes svaz a rozmělňují se do oddílů.

Je problémem amatérského boxu i odliv k profesionálům?
U českých profíků nejsou žádní kvalitní boxeři. Bývali to Konečný a Kraj, jinak nikdo, kdo by byl v reprezentaci. Snad Tomáš Adámek, podle mě odešel brzo. Naslibovali mu hory s horákama, ale pěkně s ním vydrbali. Potom to věděl on i jeho trenér, ale už bylo pozdě.

Konečný chvíli pracoval i pro reprezentaci. Neobnovíte to?
Kritizovali nás, že nechceme s Lukášem spolupracovat. Ale my nesmíme, jako olympijský sport máme zakázané být oficiálně ve spojení s profistájí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze