Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tohle nečekal nikdo. Obr z Ústí sťal Tysonova kata

František Kynkal (vlevo) zrubal hvězdu Dannyho Williamse,dostal ho na kolena. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2014
Český profibox oslavuje nového hrdinu. František Kynkal se jmenuje. Přemohl přemožitele zuřivého Mika Tysona. Co přemohl, zmuchlal! Až se tajil dech. Málem s ním rozmlátil i ring, postavený pod širým nebem na zahrádce ústecké Hospůdky Eden.

Čtyřicátník Danny Williams, anglické lamželezo, měl být hvězdou sobotní noci. Nebyl. Slávu slízl do té doby bezejmenný pořízek.

"Tvrdý zápas. Soupeř boxoval velmi dobře. Vážně velmi dobře," špitl po zápase viditelně zaskočený Williams. V tělocvičně si sedl na lavičku, hlavu svěsil k zemi. Asi nechápal, co se přihodilo.

Ani nejlepší český profesionál Lukáš Konečný, který galavečer ve své restauraci pořádal jako svou rozlučku s úspěšnou kariérou, takový výsledek nepředpokládal.

"Mně je Dannyho líto. Je to obrovské jméno a cítím se trošku trapně, že to pro něj takhle dopadlo. Ale už je za zenitem, už je pryč. A nedá se s tím nic dělat, hotovo. On to i tak bere," vycítil Konečný; coby promotér bývalou superstar zlákal, zaplatil a hostil v hotelu na Větruši. Startovné nezveřejnil, celý večer ho stál 200 tisíc korun.

Fotogalerie

Williams boxoval nejprve v Lounkách, Martina Stenského v Restauraci u Trumpetky zrubal technickým k.o. po 87 vteřinách. Ale Eden nebyl jeho rájem, v kulisách ústeckého sídliště dostal výprask.

"Je to jednoduché. Prohrál jsem, protože jsem už příliš starý. Je konec. Ještě jeden zápas ve Frankfurtu a sbohem," řekl hlubokým hlasem Brixtonský Bomber. "Ale já jsem starej taky," opáčil obr Kynkal, který v 36 letech boxoval v profiringu teprve poosmé. Dosáhl na čtvrtou výhru. "Tohle už nic nepřekoná."

Domácí bijec si minutu Williamse oťukával. Pak mu ukázal, proč si říká Hammer čili Kladivo. Zasypal ho sprškou úderů, ruce kmitaly jako písty, Londýňan se kryl v rohu a bum!, už ležel na zemi. Rozhodčí ho počítal, z nosu mu tekla krev.

Williams se zvláštně pohyboval a lidé si mumlali pod vousy, že vypadá jako opilý. Omyl, bývalý vyzyvatel Vitalije Klička si s alkoholem vůbec netyká. "On ho v životě nepil, je muslim, jí jen halal jídlo. Ale špatný pohyb nohou má, možná kvůli nějaké nemoci. Už v Lounkách to bylo vidět," všiml si Konečný. "Danny je slušný a hodný kluk, tady nevylezl z hotelu."

Druhé kolo a soupeřův obraz superhrdiny válečník Kynkal dál svými kladivy rozbíjel. V rohu mu dal ránu, až se Williams odlepil od země a v letu zády narazil na roh ringu; provazy ruply! Když se znovu napnuly, český kolos ho do nich zatlačil, přehodil a Williams v nich zůstal zakleslý jako vyklepávaný koberec. Museli ho z nich vytahovat. Zas se opravovalo. "Vždyť mají dohromady 260 kilo, to je váha. Měl jsem bobky, abychom doboxovali. Stát se to znovu, možná bych to vyhlásil bez výsledku," dumal Konečný.

Fáfa, Fáfa, hnali fanoušci Kynkala v dalších dvou kolech, výhru na body už udržel. Williams nepřipomínal sebevědomého týpka, co před 10 lety zdemoloval Tysona.

Jeho bilance z posledních let je chmurná: 14 zápasů, 12 porážek, padl i s jiným Čechem Tomášem Mrázkem. Přesto Konečný přiznal: "Na rovinu - na Frantu by nevsadil nikdo. Ani já. Překvapil. A kdyby nepraskly provazy, vyhrál by před limitem, Danny byl nahulenej."

Zlatá tečka za Konečného rozlučkou. On sám předtím od přátel dostal tričko se svojí karikaturou a nápisem Důchodce. "Jsou to šmejdi, kámoši moji," smál se populární Luky. Na krk mu pověsili věnec z uzenin. "To jsem čuměl." Stejně jako na Kynkalův snový výkon proti Williamsovi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze