Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boulařka Sudová jde na operaci, lyžovat chce v září. Soči 2014 je v plánu

Nikola Sudová s ortézou | foto: Ivana Roháčková

17 2010
Čtvrt roku bude o berlích, další tři měsíce bude poctivě rehabilitovat. Akrobatická lyžařka Nikola Sudová podstoupí v pátek, dva dny po 28. narozeninách, operaci přetrženého předního zkříženého kolenního vazu. Znovu lyžovat chce v září. Na návrat ale nechce pospíchat, jejím cílem bude příprava na příští olympijské hry v Soči 2014.

"V září nebo říjnu se chci znovu postavit na lyže," oznámila Sudová novinářům. Rekonvalescence zraněného kolena bude mít přednost před závody, proto se v následující sezoně nechce nikam hnát. "Chci vydržet do olympiády v Soči."

Prosincové závody Světového poháru obětuje a radši bude trénovat, závodit začne asi až v lednu. Na světovém šampionátu v Deer Valley 2011 by ale startovat měla. "Rozhodně tam ale nepojedu na výsledek."

Právě v tomto americkém středisku si na tréninku před Světovým pohárem pět týdnů před letošní olympiádou vazy přetrhla. S pomocí speciální ortézy a díky obstřikům do Vancouveru nakonec odjela a skončila šestnáctá.

Finálová jízda boulařky Nikoly Sudové. (13. února 2010)

Finálová jízda boulařky Nikoly Sudové. (13. února 2010)

Operaci podstoupí v pátek v pražské klinice na Malvazinkách u primáře Vladislava Hospodára. Protože studuje tělocvik a stavbu kolena zná, tak je zvědavá, jak bude zákrok probíhat.

Proto si přála jen lokální umrtvení. "Nervózní nebudu, to bude možná pan doktor, abych mu do toho moc nekecala," smála se. "Věřím, že to dobře dopadne, i když komplikace vyloučit nelze."

Do této doby ji koleno netrápilo. "Kdybych už nechtěla lyžovat, tak bych na operaci nešla. Funguju úplně normálně," uvedla dvojnásobná medailistka z mistrovství světa.

Tři měsíce po operaci ji čeká klid a chůze o berlích, dalšího čtvrt roku rehabilitace. Pro Sudovou to bude nezvyk. "Nejsem zvyklá si říkat o pomoc, ale nic jiného mi nezbude. Snad lidi kolem mně budou trpěliví," doufá.

Rozhodně ale nelituje, že se zraněním do Kanady jela a že závodila. "Určitě ne, nijak mě to nepoznamenalo. Spousta holek s tímto zraněním byla odstavená. Já jsem ukázala, že s tím závodit jde."

Narozeniny? Připadala jsem si jak na rozlučce

Spousta květin, dárků a ohňostroj. Tak oslavila Nikola Sudová ve středu své 28. narozeniny na chatě v Harrachově. Velkolepější narozeniny prý nezažila. "Táhlo se to až do rána, sešla se výborná parta lidí. Skoro jsem si připadala jak na rozlučkovém večírku," smála se.

Jedním z dárků byla odlehčená karbonová hůl zvaná "Sudovka", dalším chlupatá růžová sluchátka a přívěšek čarodějnice na koštěti. "To aby mi to dobře lítalo."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze