Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bolta bych na překážkách porazil. Je na ně příliš rychlý, řekl Robles čtenářům

Radost překážkáře Dayrona Roblese - Dayron Robles přijímá gratulace ke světovému rekordu od Terrence Trammella. | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

16 2009
Na start chodí hladový, snad proto se kubánský překážkář Dayron Robles tak rychle žene do cíle. "A po závodě jím všechno," uvedl světový rekordman v online rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Vrátil se na mítink Zlatá tretra Ostrava, kde před rokem předvedl nejlepší výkon historie 12,87 vteřiny.

"Na to je těžké zapomenout, protože to byl jeden z vrcholů mé kariéry," uvedl Robles v Ostravě, kde znovu poběží v dráze číslo šest. Po svém loňském rekordu dostal druhý den ráno šampaňské a jahody. "Přál bych si to zopakovat. Ale není to tak, že se ráno probudíte a víte, že rekord překonáte. Musí to být zvláštní den, všechno do sebe musí perfektně zapadnout."

odpovědi dayrona Roblese najdete zde

Dvaadvacetiletý Kubánec loni překvapil nejrychlejším časem všech dob i sebe. Letos je ve formě, ale ještě nikoli té nejlepší. Sezonu zahájil výkonem 13,30 vteřiny v Soluni. V zimě jej totiž trápilo svalové zranění. Lékaři poté přišli na to, že má ploché nohy. A s nimi souvisejí i jeho potíže s tretrami.

Plastové části těch starých totiž příliš tlačily na jeho chodila, do Ostravy by proto ve středu měl Roblesovi dorazit nový model. "Ale i kdyby ne, podstoupím tu bolest a budu závodit ve starých. Ale nemohl jsem bez nových treter naplno trénovat a kouč z toho byl nervózní," řekl Robles, který si kvůli lepším výsledkům pořídil i nové závodní dioptrické brýle.

Dayron Robles

Kuba, 110 m překážek

- držitel světového rekordu ze Zlaté tretry 2008

- olympijský vítěz
z Pekingu

Je olympijským vítězem, světovým rekordmanem, držitelem ocenění za nejlepší mužský atletický výkon minulého roku. Život se mu trochu změnil. "Když jsem dřív měl v cestě po ulici zábradlí, přeskočil jsem ho. Teď ho obejdu. Musím být opatrnější."

Doma na Kubě se stal hrdinou, bez povšimnutí na ulici nemohl vyjít. Zčásti i proto vyjel trénovat do Ekvádoru. "Miluju, když za mnou lidí chodí. Ale musím se soustředit na trénink a na Kubě to není tak jednoduché. Proto jezdíme na patnáct nebo dvacet dní mimo."

Loni dostal za světový rekord od kouče speciální telefon, letos má slíbenou další odměnu. Konkrétní nebyl. Snadno na ni však nedosáhne. "Posunout se už jen o setinu z 12,87 vteřiny na 12,86 je pořádný bolehlav. Bude to stát spoustu práce. Lidé mluví o rychlých časech jako 12,85 nebo 12,84, jako by to bylo něco lehkého. Tak to není," říká Robles.

On je nejlepším překážkářem, Jamajčan Usain Bolt kraluje sprinterům. Jak by Robles uspěl v souboji s největší atletickou hvězdou světa, která je též v Ostravě?

Na stovce by prohrál. "Nevím, jak rychle bych ji zaběhl, protože mi ji nikdo nikdy neměřil. Ale mohlo by to být mezi 10,20 a 10,30," přemítal. Nad překážkami by však vládl. "Jasně. Usain je totiž tak rychlý, že by neběhal přes ně, ale vletěl by do nich."

Kubánec je inspirací pro ostatní závodníky. Třeba i pro Čecha Petra Svobodu, který se touží dostat pod hranici třinácti vteřin. "Rád si s ním na mítincích popovídám. Pod třináct vteřin se dostat může. Musí studovat různé techniky, učit se. Když bude oddaný, vše je možné." A že ho Svoboda kopíruje? "Já taky studuju techniku nejlepších, proč by se on neměl učit moji?"

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze