Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlík Bolt už zase vítězí a Zlatá tretra dál čeká na jeho ANO

Jamajský sprinter Usain Bolt vyhrál exhibiční závod na 100 metrů v Riu de Janeiru. | foto: AP

21 2015
Nejdřív ukázal část svého basketbalového umu. Pak dělal vodiče paralympijské šampionce Terezinhe Guilherminaové. „Byl trošku nejistý, abych nespadla nebo že poběží příliš rychle. Ale splnil mi sen,“ radovala se nevidomá sprinterka. Pak znovu ujistil: „Rio bude má poslední olympiáda. Chtěl bych se tam pokusit o rekord v závodě na 200 metrů.“ Hlavní náplní brazilské mise Usaina Bolta byl však start v exhibici Mano a Mano, kde běžel svou první stovku nové sezony.

Jako by si Bolt už testoval půdu, na které chce za rok vyrazil za olympijským hattrickem, triumfem na stovce, dvoustovce i krátké štafetě, jako už to dokázal na hrách v Pekingu a Londýně.

„Vyhrál jsem, na to si stěžovat nemůžu,“ řekl pak 28letý rychlík, ale nad vším ostatním kroutil hlavou: jak zaspal na startu, jak bojoval se silným protivětrem (1,3 m/s), jak mu časomíra naměřila 10,12 sekundy.

Pokud by šlo o oficiální soutěž, časem by se Bolt zařadil na 10. místo tabulek vedle krajana Fortea. Takto si jen cvičně ověřil, kolik práce ho ještě do prvních velkých závodů i do světového šampionátu v Pekingu čeká. Na startu ze sebe sice znovu dělal klauna, ale za cílem už byl vážnější: „Jsem si jistý, že můj kouč nebude moc šťastný. Celkově to bylo slabé,“ uznal světový rekordman. „Ale myslím, že je to jen nedostatkem závodů,“ snažil se přesvědčit.

„Už víckrát dokázal, že i po neotesaných začátcích se dokázal připravit na vrchol,“ uklidňoval Alfons Juck, sportovní manažer Zlaté tretry Ostrava, která sprinterskou megastar z Jamajky znovu láká na start. „Je ale evidentní, že o světových rekordech to v jeho kariéře už asi nebude.“

Útěchou pro světového rekordmana může být, že ještě nikdo se letos nedostal pod deset sekund - Američan Bromell běžel za 10,02. A že do Pekingu, kde před sedmi lety letěl pro světový rekord, pořád zbývají čtyři měsíce.

Zato do Zlaté tretry už je to jen měsíc. V Ostravě Bolt startoval šestkrát, od roku 2012 ho však vyhlížejí marně. „Čekáme, zatím se neozvali,“ přiznal Juck a čeká na zprávy od trenéra Millse, jak vidí možnosti květnových startů, protože Bolt zatím žádný mítink na tento měsíc potvrzený nemá.

Navíc jako obhájce má volnou kartu a nemusí se trápit s kvalifikací na šampionát. Ostrava proto čeká, jestli v Boltově přípravě budou převažovat závody nebo spíš příprava v soukromí.

„Čekáme, jak se to vyvine,“ říkal trpělivý Juck. „Necháme se překvapit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze