Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jamajský karneval v Ostravě. Bolt a Fraserová přijedou na Zlatou tretru

Usain Bolt hýřil na tiskové konferenci v Ostravě dobrou náladou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

14 2014
Loni slíbil, nakonec nepřijel. Potřebuju se připravovat na mistrovství světa, vzkázal Usain Bolt do Ostravy a zůstal doma na Jamajce. Letos světové atlety čeká sezona bez globální akce a nejrychlejší muž planety už potvrdil: Na 53. ročník Zlaté tretry dorazím. Kromě něj se 17. června na stadionu ve Vítkovicích představí také nejrychlejší žena planety Shelly-Ann Fraserová-Pryceová.

Ostrava je prvním z velkých světových mítinků, který mohl Bolta oficiálně ve své startovní listině potvrdit. "I díky němu bude letošní ročník skvělý a my uděláme vše pro to, abychom dali světu najevo, že to v Ostravě umíme," slíbil Miroslav Černošek, majitel pořádají agentury TK Plus.

Největší star současného sportu čeká v Česku už sedmý start. Vyhovuje mu klidné prostředí, atmosféra i fakt, že český mítink nekoliduje v kalendáři s žádným jiným. "Jeho naladění vůči nám trvá," pochvaluje si sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.

Start v Ostravě má být Boltovým třetím v Evropě a současně posledním. "Ale ano, je leden a do června se může všelicos přihodit," připustil manažer Juck. "Přesto věříme, že to všechno dobře dopadne."

O disciplíně však stále nejrychlejší muž planety nemá jasno. Ve hře jsou stovka i dvoustovka, obě v programu soutěže z kategorie IAAF World Challenge. "Požádal nás, abychom počkali," prozradil Juck. "Po tréninku se s trenérem rozhodne koncem března."

Bolt se měl v Ostravě představit i loni ve štafetě na 4x100 metrů, jeho prohra s Američanem Gatlinem ho však donutila změnit plány, překopat přípravu. A udělal dobře - na šampionátu v Moskvě byl znovu neporazitelný.

Bolt v Ostravě

2006: 200m - 20,28
2008: 200m - 19,83
2009: 100m - 9,77 (s větrem)
2010: 300m - 30,97
2011: 100m - 9,91
2012: 100m - 10,04

"Letos bych ale nechtěl chybět a jsem rád, že se můžu do Ostravy vrátit," vzkázal. "Vždy jsem si vychutnával mítink a energii, kterou rozdávají skvělí diváci. Dráha v Ostravě je rychlá a věřím, že bude dobré počasí, které mi umožní zaběhnout kvalitní čas."

Jen cenu ostravští organizátoři publikovat nechtějí, nebo nemůžou. Podle dohody s manažerem zůstává tajná. "Ale mírně se zvyšuje a souvisí to s tím, že Boltovi přibývají tituly a medaile," naznačil Juck. "Otázkou je, jak daleko ještě může atletický trh zajít. Jeho manažer je ale velmi realistický člověk a zná limity, které by kromě Bruselu a Curychu, dvou nejbohatších mítinků, nikdo nedokázal splnit. A ani sám Bolt by nechtěl mít jen dva starty ročně."

S sebou světový rekordman přiveze i nejrychlejší ženu světa, krajanku Fraserovou-Pryceovou. "Říkají jí Usain Bolt v sukních," dodal ředitel mítinku Jan Železný. "Byť je Shelly-Ann malinko ve stínu Bolta, je famózní a z mého pohled výjimečná. A sympatická."

Sedmadvacetiletá Jamajčanka má dvě olympijské zlaté na stovce a pět titulů mistryně světa, v Ostravě poběží dvoustovku a její snahou bude útok na rekord mítinku 22,07 sekundy, který zaběhla Jarmila Kratochvílová před 33 lety.

"Už se těším," pronesla královna moskevského šampionátu, třikrát zlatá ze stovky, dvoustovky i štafety. "Ráda bych se dočkala nádherného letního podvečera, abych divákům dala skvělý zážitek a přidala i rychlý čas."

Mimo jamajského dua už Juck podepsal účast olympijského vítěze v tyčce Renauda Lavillenieho, v kladivu mistra světa Poláka Fajdeka, olympijského vítěze Maďara Parse, v koulařském sektoru bude stát olympijský šampion Polák Majewski. A samozřejmě české hvězdy: Maslák, Melich, Prášil nebo Kudlička.

Vstupenky se začnou prodávat 15. února přes síť Ticket-Art, na hlavní tribunu za 1000 korun, na novou za 200 a stání za stovku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze