Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bolt, Powell, Robles. Na mítinku Zlatá tretra je sraz atletických hvězd

Usain Bolt si po příletu do Ostravy, dějiště mítinku Zlatá tretra, neodpustil tradiční vtípky. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

27 2010
Mítink Zlatá tretra kráčí vstříc "postupu" do Diamantové ligy. A má co nabízet. V prvé řadě Bolta. "Trochu jsme ho vyfoukli Diamantové lize v Oslu. K nám jezdí radši," říká manažer mítinku Alfonz Juck.

Jamajčan přikyvuje. Na Zlaté tretře už v minulosti absolvoval stovku, dvakrát dvoustovku, dnes rozšíří repertoár o třístovku. Za své stabilní startovné 300 tisíc dolarů odběhne více metrů než kdekoliv jinde.

České hvězdy "Tretry"

Barbora Špotáková. Výkonem 67,33 je letos 2. oštěpařkou světa.

Petr Svoboda.
Časem 13,42 vládne v sezoně Evropanům na 110 m přek.

Vítězslav Veselý a Petr Frydrych. Oštěpařské senzace roku, první a čtvrtý na světě.

Jiřina Ptáčníková. V tyči změří síly s Ruskou Polnovovou.

Lucie Škrobáková. Další překážkářka, halová evropská medailistka.

Pokud by se utkal s Asafou Powellem či Tysonem Gayem, jeho startovné by nejspíš narostlo nejméně o 100 tisíc dolarů. Krajan Powell si tu však vychutná stovku bez Bolta a troufá si na nejrychlejší čas, jaký Ostrava kdy viděla. Což znamená lepší výkon než loňských větrných 9,77 Bolta.

"Máme tu šest světových rekordmanů, deset olympijských vítězů, dvanáct mistrů světa a pět lídrů světových tabulek," hrdě vypočítává ředitel mítinku Jan Železný.

Dayron Robles, vládce nad překážkami, potkává na chodbě Blanku Vlašičovou, královnu výškařek, a políbí ji.

Robles však cítí i zášť poté, co mu organizátoři Diamantové ligy v Šanghaji dali najevo, že je v Číně nežádoucí a nedostal vízum. (Údajně proto, že Číňané nechtěli, aby porazil Liou Sianga.)

Před mítinkem v korejském Tegu pro změnu strávil 36 hodin na cestě, jelikož nesměl letět přes USA a z Kuby putoval opačným směrem přes Evropu. "Dva dny jsem tehdy prospal v letadle, únava byla obrovská. Ale už opět cítím skvělou formu," tvrdí a slibuje útok na světový čas roku 12,99.

Dayron Robles na ostravském mítinku Zlaté tretra

Jeho český soupeř Petr Svoboda dokonce doufá: "Třeba zase poběžím závod, při němžDayron překoná světový rekord. A kdyby pánbůh dal a já se přitom poprvé dostal pod 13 vteřin, bylo by to úžasné." Blanka Vlašičová na rozdíl od loňska nežádá organizátory o pedikúru.

"Nehty si nalakuju sama," říká s úsměvem Chorvatka, která Tretru označuje za svůj domácí mítink a první ostrý start roku. "V Dauhá jsem ještě závodila z plného tréninku, až před Ostravou jsem víc ladila a odpočívala."

Redaktor Filip Grim a Blanka VlašičovaBlanka Vlašičova před mítínkem Zlatá tretra

Aby dostála vlastním slovům, šla hned po tiskové konferenci do postele. "Po obědě musím vždy spát aspoň dvě hodiny."

Pohlédne z okna a dodává: "Tohle je to pravé počasí na spánek." Venku prší. Bohužel. "Všichni se modlíme, ať je zítra sucho," říká Robles. Juck telefonuje do Hydrometeorologického ústavu a hlásí: "Zítra má být plus dvacet a žádný déšť." Snad...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze