Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bolt má v Ostravě i své bodyguardy. A v patách smečku novinářů

Usain Bolt si po příletu do Ostravy, dějiště mítinku Zlatá tretra, neodpustil tradiční vtípky. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

25 2010
Letiště Mošnov, včera před půlnocí. Do Česka přilétá nejlepší sportovec planety Usain Bolt. Už počtvrté na Zlatou tretru. Co si budeš přát, to budeš mít, dávají mu najevo organizátoři.

První třída v letadlech na cestě z Diamantové ligy v Šanghaji? To je samozřejmost. "Kvůli problémům s páteří, které do roku 2007 zanedbával, ji potřebuje," říká manažer mítinku Alfonz Juck.

V hotelu Clarion (bývalý Atom) obsazuje Bolt stejně jako loni prezidentské apartmá. Jeho cenu na recepci nesmějí prozradit. Přidělení bodyguardi ohlídají krále sprinterů i jeho podpůrný tým: manažera Simmse, maséra Dawsona, kouče Edwardse a sparingpartnery Andersona a Gonzaleze.

V závodě na 300 metrů, k němuž ve čtvrtek nastoupí, si Jamajčan přeje dráhu číslo 5. Bude ji mít. Proč také ne, vždyť kvůli němu se přizpůsobil termín celé Zlaté tretry. "Ten jsme nahlásili až po dohodě s Usainem. Tak, aby měl dost času připravit se na Diamantovou ligu v New Yorku," říká Juck.

Úterý bude mít Bolt pro sebe, ve středu čekají mediální aktivity. Do Ostravy se chystají reportéři BBC, Reuters, Frankfurter Allgemeine, italské Gazzetty dello Sport, francouzského L’Equipu a mnozí další.

Nejrychlejší muž světa táhne. Televizní přenos vysílá 130 zemí. A když dostane chuť na neatletickou libůstku? Loni se proháněl v půjčeném BMW po místním letišti.

"Chystáme podobné možnosti. Ještě to s ním upřesníme," povídá Juck. Seznam soupeřů není podstatný.

Na třístovce by ho mohl nejvíc zlobit Belgičan Borlee, letos nejlepší Evropan na 400 metrů. "Ale bude to hlavně Usainova one man show, tak jako letos vždy." Pokud Bolt překoná čas 30,85, tedy světový rekord Michaela Johnsona na 300 metrů, obdrží bonus 30 tisíc dolarů. Startovné mu organizátoři z České sportovní vyplatí desetinásobně vyšší.

Druhým nejdražším atletem Zlaté tretry je bývalý rekordman na stovce Asafa Powell, ten je však podle neoficiálních zdrojů takřka o 250 tisíc dolarů lacinější.

Powell poběží při Zlaté tretře stovku, na dráze se s Boltem neutká. "Ze začátku sezony je takřka nemyslitelné, aby se Bolt, Powell a Gay střetli, ti chlapíci na to nepřistoupí, i kdybychom položili na stůl cokoli," říká manažer mítinku.

Bolt se do Ostravy vrací rok co rok, nedá na ni dopustit. "Málem tu byl poprvé už v sezoně 2004, až na poslední chvíli zrušil start pro zranění," vzpomíná Juck.

"Tehdy byl už juniorským světovým rekordmanem, ale těm se startovné neplatí. Ti závodí jen za letenku." Letos startuje v Ostravě "za letenku" současný juniorský mistr světa na stovce, 19letý Dexter Lee. "Uvidíme, co z něj bude za pár let," těší se Juck.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze