Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bojovník Novák sleduje házenou už jen jako fanoušek

Ještě ve svých 43 letech Jan Novák vypomáhal házenkářům Zlína. | foto: MF DNES

28 2010
Obrovský bojovník, který nevypustil žádný souboj. A taky jediný zlínský házenkář, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem Československa. Tato charakteristika patří čerstvému padesátníkovi Janu Novákovi. "Dnes už jsem jenom fanoušek," říká Novák, který si vyzkoušel také trenérské řemeslo.

Jeho slova ale neplatí doslova. Nikdy nechybí na palubovce při tradičním turnaji generací ve Zlíně, navíc pravidelně hrává veteránská mistrovství Evropy. Nastupuje v dresu slovenského Martina, s nímž předloni získal titul. "Loni jsem kvůli zranění nemohl hrát, ale letos zase budu. Pojedeme do Španělska," poznamenal.

Novákovy úspěchy jsou spojeny s Duklou Praha, v níž působil devět let. V roce 1984 patřil do kádru, který vyhrál Pohár mistrů evropských zemí. Na finálový dvojzápas s jugoslávskou Metaloplastikou Šabac, který vyvrcholil rozstřelem, pamětníci dodnes vzpomínají. "Co se týče výsledků, bylo to nejvíc, i když házenkářsky jsem vyzrál později," přiznal Novák.

Cenu pro nejlepšího československého házenkáře získal v roce 1989. Dostal diplom, který má schovaný doma. "Dnes jsou podobné věci emotivnější, tehdy se to tak nebralo. Diplom vám dali před zápasem a šli jste hrát," popsal.

Jan Novák

Bývalý kanonýr TJ Gottwaldov, Dukly Praha, německého Vallendaru a dlouholetý reprezentant Československa oslavil 5. dubna padesátiny. V dresu Dukly, kde působil devět let, vyhrál v roce 1984 Pohár mistrů evropských zemí. V národním týmu odehrál 155 zápasů, v roce 1988 startoval na olympiádě v Soulu. O rok později byl vyhlášen nejlepším házenkářem Československa. Po návratu domů trénoval zlínské dorostence i muže, za seniorský tým nastoupil ještě v roce 2003.

Novák, jenž nastupoval především na křídle a občas na rozehrávce, získal trofej hlavně za svůj herní styl. Svým projevem dokázal strhnout spoluhráče.

"Honza byl dříč a obrovský bojovník. Byl na něj stoprocentní spoleh," vzpomíná reprezentační asistent Jiří Mika, který s Novákem získal bronz na mistrovství světa juniorů 1981 v Portugalsku. "Z dnešních hráčů bych jej přirovnal ke Karlu Nocarovi."

Dukla v 80. letech minulého století vládla domácí házené, její hráči tvořili základ reprezentace. V ní nechyběl ani Novák, který nastoupil na olympiádě v Soulu 1988. Československo skončilo šesté. Od bojů o medaile ho dělil kousek.

"Finále nám uteklo o pár vteřin. V posledních vteřinách zápasu s Korejci jsme udělali zásadní chybu a ze sedmičky po protiútoku dostali gól," mrzí Nováka dodnes.

Ještě víc jej ale štve promarněná šance z roku 1984. Na hrách v Los Angeles Československo chybělo kvůli bojkotu. "To byla nejtrpčí událost, která mě ve sportu potkala. Bylo to nespravedlivé vůči všem sportovcům, kteří kvůli tomu dřeli," lituje. "Západní Němci se tam nekvalifikovali a pak získali bronz. My jsme přitom měli mančaft, který vyhrál Pohár mistrů."

Závěr kariéry strávil Novák v Německu. Sedm let působil v třetiligovém klubu TV Vallendar. Ale házená už pro něj nebyla nejdůležitější. "Už jsem myslel na zadní kolečka. Proto jsem hledal angažmá spojené s prací," vzpomíná. "Byla to spíš příprava na budoucí život. Přesto jsme tam byli spokojeni."

Domů do Zlína se vrátil v roce 1997 a pochopitelně zamířil do sportovní haly. Nejprve trénoval dorostence, na přelomu tisíciletí i seniorský tým. "Házenou pořád sleduju, ale od toho, abych znovu trénoval, mě trošku odrazuje doba. Byl jsem dělník na hřišti a na dnešní mládeži mi vadí, že nejde přes hranici bolesti," podotkl Novák.

Bývalý reprezentant dnes pracuje ve společnosti zabývající se stavební chemií. Jejím jednatelem je další bývalý špičkový zlínský házenkář a místopředseda svazu Tomáš Bártek. "Dnes je mým nadřízeným, ale když jsme hrávali, nebylo to tak. Tehdy byl nadřízeným jedině trenér Vícha," připomněl legendárního kouče.

Nad tím, že by padesátiny oslavil benefičním zápasem, Novák nepřemýšlel. Ale pořádná házenkářská oslava je v plánu. V polovině května ji v Praze nachystá s dalšími padesátníky Kotrčem, Štikou a Tomou. "Už toho moc nenaběháme, u stolu nám bude líp," pousmál se Novák.Najdete na iDNES.czmobilní verze