Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bláznivý caddie málem zastínil turnajového vítěze

Richard S. Johnson v zajetí caddieho Anderse Timella po vítězství ve Scandinavian Masters 2010. | foto: Profimedia.cz

26 2010
Ze seriózního turnaje udělal malou one man show, aniž by ho hrál. "Anders mi ohromně pomohl. Hlavně mě udržoval uvolněného a v dobré náladě. Jeho optimismus je nakažlivý," usmíval se po domácím turnaji Scandinavian Masters jeho senzační vítěz Richard S. Johnson.

Vřelá slova padla na adresu jeho přítele a tentokrát i netradičního nosiče holí.

Johnsonovo vítězství na European Tour přišlo po dlouhých osmi letech a po letošním velkém hráčově trápení na americké PGA Tour. Na hřišti Bro Hof Slott Golf Clubu vstoupil Švéd bez svého obvyklého caddieho. Je jedním z četných golfových paradoxů, že přesto vyhrál.

Nosiče holí a rádce mu na americké půdě dělá bývalý výborný golfista Lance Ten Broeck. Sám stále hraje seniorské turnaje a v tomto týdnu dostal od svého "zaměstnavatele" volno, aby se mohl zúčastnit The Senior Open Championship ve Velké Británii.

Broeck tím přišel o pořádný výdělek, protože jeho hráč inkasoval po vítězství ve Švédsku 333 330 eur.

Pro Scandinavian Masters si Johnson vybral za Broeckova náhradníka místní barvitou osobnost, jistého Anderse Timella, který se živí jako hostinský a sklepmistr ve známých restauracích Riche a Teatergrillen ve Stockholmu, ale také jako rozhlasový moderátor na stanici Mix Megapol, kde má v ranní show roli zprávaře a humoristy.

Richard Johnson, Scandinavian Masters, 3. kolo

Jeho hubená postava a dlouhé obarvené vlasy, stejně jako rozevlátý a mírně chaotický pohyb nebyly k přehlédnutí. A stejně tak upřímná radost po každé ráně jeho hráče, který se asi ještě na golfovém hřišti nikdy nenasmál tak jako při tomto turnaji a pranic si nedělal z toho, že na sebe jeho parťák strhává pozornost.

Pětačtyřicetiletý Timell, který si před několika lety také zahrál ve švédském filmu Setkání (Klassfesten), není žádným golfovým začátečníkem, jak by se mohlo někomu při sledování turnaje zdát. Má handicap 3,5. Zamlada patřil k velkým švédským squashovým nadějím a ještě stále se účastní veteránských turnajů.

Se subtilním skromným sympaťákem Johnsonem působili jako trochu nesourodá dvojice, ale jejich spolupráce skvěle fungovala a švédsko-americký hráč připisuje Timellovi zásluhu i na vítězném desetimetrovém puttu, který mu pomáhal číst. "Řekl mi, že jsem za celý týden neproměnil žádný takhle dlouhý putt. A že teď na to přišel ten pravý čas. Pomohlo mi to," tvrdil Johnson.

Těžko říct, jestli stejně dobře snášeli Timella i Johnsonovi spoluhráči. Vítěz The Open Championship v St. Andrews Louis Oosthuizen, který šel v neděli s Johnsonem v poslední

trojici, prý při gratulování dlouhovlasému Timellovi řekl: "Jste ten nejbláznivější člověk, jakého jsem kdy potkal." Byl to kompliment?

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze