Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Björndalen si vzal plavky a utekl všem

11 2006
Hochfilzen, Praha - Nejspíš se už nudil. Do sobotního závodu tedy nastoupil v plavkách přetažených přes kombinézu. Norský biatlonista Ole-Einar Björndalen tak reagoval na páteční saunu na trati, kdy teploměr ukazoval až +15 stupňů Celsia. A znovu vyhrál. Stíhací závod Světového poháru ovládl rozdílem třídy, s málo vídanou převahou 2:08 minuty před druhým Rusem Jarošenkem.

Naposledy našel přemožitele 20. března v Kontiolahti, tehdy finišoval třetí. Od té doby? Devět pohárových triumfů! Osm mezi biatlonisty a jeden v konkurenci nejlepších běžců na lyžích.

"Je to superman," píše o něm německý server sport1.de. "Nedotknutelný Björndalen," tvrdí komentátor francouzského Eurosportu.

Český kouč Milan Janoušek dodává: "Je králem, kterého bude přetěžké sesadit, a není jisté, zda se to vůbec podaří. Své žezlo i jablko svírá velice pevně."

Nor sám však reportéry v Hochfilzenu po stíhacím závodě ujišťoval: "Ne, nejsem neporazitelný. Třeba při sprintu jsem se tu necítil vůbec dobře. Ale dnes už zase mé tělo pracovalo perfektně."

Na lyžích tančil sambu Na tom, že do závodu nastoupí v plavkách, se dohodl s německým kolegou Michaelem Greisem. "Slíbil jsem to už v pátek, když o tom vtipkoval moderátor při slavnostním ceremoniálu. Ale Michi si je nakonec nevzal," říká.

Zato u Björndalena dávno platí: co slíbí, také splní. Přírodu jako by jeho žert rozčilil, rázem zasypala blátivou trať sněhovou pokrývkou. "Byl jsem potom rozmrzelý, že mám číslo 1. Připadal jsem si chvílemi jako pluh," líčil Björndalen.

Neporazitelný muž

Devět posledních závodů Björndalena ve Světovém poháru

kdy, kde, disciplína umístění

23. 3. Oslo, sprint 1.
25. 3. Oslo, stíhačka 1.
26. 3. Oslo, hromadný start 1.
18. 11. Gällivare, běh, 15 km 1.
30. 11. Östersund, 20 km 1.
2. 12. Östersund, sprint 1.
3. 12. Östersund, stíhačka 1.
8. 12. Hochfilzen, sprint 1.
9. 12. Hochfilzen, stíhačka 1.

Poznámka: Není-li uvedeno jinak, jde o biatlon  

Přesto přiřkl soupeřům roli statistů. Český reprezentant Roman Dostál jen vzpomínal: "Loni jsem s ním ve finále Světového poháru prohrál jen o 12 vteřin, ale teď je snad ještě lepší. Moc šancí zbytku světa nedává." Nor přitakal: "Lepší jsem nikdy v životě nebyl." Ladnost, s jakou bruslil na lyžích po zapadané stopě, byla až nepochopitelná. "Momentálně je dokonalý běžecky, střelecky i psychicky. Navrch ukázal, že má i smysl pro humor," řekl Janoušek.

Nora znají protivníci spíše jako nemluvného perfekcionistu, s detailně naplánovaným dnem, jenž za rok naběhá až 1300 tréninkových kilometrů. "Hele, dneska jsi byl na lyžích jako Brazilec, co tancuje sambu. S takovou lehkostí jsi jel," povídal mu Kurt Matz, biatlonový manažer s českými kořeny, který je Björndalenovým přítelem.

"Víš, já bych radši ty Brazilky," odvětil Nor, pak se k Matzovi naklonil a spiklenecky zašeptal: "Ale ne abys to říkal té mé."

Nathalie Santerová-Björndalenová, s níž se po osmileté známosti konečně oženil, je zatím jedinou skvrnou na letošní skvostné rodinné bilanci. Po olympijské zimě ji vyřadili z italského týmu, závodí tedy s belgickou licencí. V Hochfilzenu však obsadila až 76. místo ve sprintu a do stíhačky se nekvalifikovala.

"Ole-Einarovi nicméně slouží ke cti, že Nathalii předělal k obrazu svému," vypráví Matz. "Dřív to byla skleníková květinka, dcera bohatého hoteliéra a pana radního. Pod vedením Oleho se i z ní stal přírodní typ."

Björndalen má nyní na kontě 69 vítězných závodů ve Světovém poháru. Na lyžích drží absolutní rekord švédský slalomář Ingemar Stenmark s 86 triumfy. Což nemusí dlouho platit.

Dobrá zpráva pro biatlonisty zní: Příští týden se dalšího kola Světového poháru Nor nezúčastní. Pro změnu změří síly s běžci v Le Clusaz.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze