Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Björn Borg, superstar uštvaná fanoušky, už může normálně žít

Björn Borg a Ivan Lendl (vpravo) na tiskové konferenci v Ostravě před exhibicí Advantage Tennis ve vítkovické ČEZ Aréně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

5 2010
Cestou do pronajatého domu ve Wimbledonu švédského tenistu přepadly teenagerky. Strhly ho na chodník a nehodlaly pustit. Až policie jej osvobodila. I takové zážitky měl Björn Borg před třiceti lety.

Přichází lehce přihrbený padesátník s šedivými vlasy, působí nenápadně, skoro vyhasle.

Když při tiskovce mluví bez mikrofonu, není slyšet. Björn Borg, první tenisová superstar, včera přiletěl do Ostravy, kde dnes nastoupí v exhibici proti Ivanu Lendlovi.

Je málem k nevíře, že právě on před třiceti lety kolem sebe probouzel šílenství. Příhoda o dvacetiminutovém zajetí hysterickými dívkami v Londýně zdaleka není jediná.

"Na stockholmských ulicích v pětasedmdesátém pobíhali mladíci s dlouhými blond vlasy a v krátkých kožených bundách," píše se v knize Jana Kodeše Tenis byl můj život. "Jen se Borg někde objevil, ozval se jekot jako z dob vrcholící beatlemanie."

Pokaždé, když se švédský idol potřeboval při Davis Cupu 1979 na pražské Štvanici dostat z auta do šatny, nejméně tři příslušníci Veřejné bezpečnosti museli rozrážet dav zvědavců, kteří chtěli spatřit Björna.

"Kamkoliv jsem přijel, zapadl jsem do hotelu a ven vyrážel jen na tréninky a zápasy," líčil včera. "Nedalo se normálně žít. Na recepci pořád čekaly stovky lidí. Vůbec se mi po tom nestýská."

Björn Borg na veteránském turnaji v Bostonu 2010

Plavé lokny stažené čelenkou, rozepnuté knoflíčky na tričku… K tomu revoluční styl: liftované údery, obouručný bekhend (coby pozůstatek Borgova hokejového dětství).

Když se přičetla fantastická sbírka úspěchů, tenis měl, co nejvíc potřeboval. Zbožňovanou hvězdu. Popularita hry letěla vzhůru. "Neuvěřitelný tenisový stroj" hlásal titulek u jeho fotografie na titulní straně časopisu Time v roce 1980.

Přitom Borg nebyl žádný showman. Na kurtu se ovládal, kvůli jeho chladnokrevnosti mu říkali Iceborg. Ani při rozhovorech nesršel vtipem. "Ale to nevadilo, nechal za sebe mluvit svůj tenis," tvrdí jeho nástupce Mats Wilander, jenž se rovněž představí v Ostravě.

Zničený slávou

Stejně jako ABBA nebo IKEA patří Borg ke švédským národním značkám. Dívky se do něj zamilovávaly, kluci ho obdivovali.

"Kopíroval jsem jeho styl, na kurtu jsem se choval jako on," říká Wilander. "V prvním startu v Davis Cupu jsem nastoupil s podobně dlouhými vlasy a s čelenkou, jakou nosíval on. Björn tenkrát poprvé chyběl, takže jsem se ho pokoušel nahradit. Ale měl jsem do něj hodně daleko."

John McEnroe (vlevo) a Björn Borg po vzájemném duelu na veteránském turnaji v Bostonu (2010)

Snad kromě US Open, které nikdy nevyhrál i proto, že nesnášel večerní zápasy za umělého osvětlení, působil takřka neporazitelně. Skvěle běhal. Nedal na sobě znát nervozitu, vztek ani radost. Psychicky tak lámal jednoho rivala za druhým.

Přitom se jako kluk dost vztekal a mlátil raketami, až ho na půl roku vyloučili z oddílu. Tak ho to mrzelo, že se od té doby dokonale ovládal. Během sedmi let vyhrál úžasných 11 z 27 grandslamů, na nichž se objevil.

Wilander se s ním utkal pouze jednou, v sedmnácti. A stále nezapomněl: "Pořadatelé turnaje v Ženevě mi dali divokou kartu a na letišti mi řekli, že mám v 1. kole Borga. Tak jsem jim pěkně poděkoval. V prvním gamu jsem čtyřikrát naběhl na síť, on mi čtyřikrát nahrál na raketu, já čtyřikrát zakončil volejem. Šel jsem si sednout a říkal jsem si: Není to zase takový machr. Pak najednou vedl 6:1 a 4:0. Nechal mě vyhrát jeden můj servis a ukončil zápas 6:1, 6:1."

Jeho Veličenstvo Björn Borg

První tenisová superstar a sexuální idol v dějinách. Fanynky za ním běhaly i na kurt. Má 11 grandslamových titulů, z toho 6 za sebou z Rolland Garros. V 25 letech ukončil kariéru, o 10 let později se neúspěšně pokusil o comeback. Teď je mu 54. V soukromí bojoval s problémy: několikrát se oženil a rozvedl, bral drogy, těsně unikl bankrotu. V poslední době však působí spokojeně.

Co o něm říkají?
Ivan Lendl:
"Hrál skvěle od základní čáry, ale měl taky dobrý první servis. Po něm chodil i na síť, kde hrál stopvoleje. Uvidíme, jestli nějaké doběhnu."

Karel Nováček: "Když vidím jeho fotku, mám husí kůži. Jeho plakát mi visel nad postelí. Hráli jsme proti sobě na exhibici v Houstonu. Byl to zážitek."

Miloš Mečíř: "Jeho uvolněný styl, tak odlišný a přirozený, jsem obdivoval při přenosech z Wimbledonu. Škoda, že skončil dřív. Že jsme se nepotkali."

Mats Wilander: "Legenda. Idol. Hrdina. Celá země mu fandila. Občas jsem sice dělal frajera, že přeju Connorsovi, ale ve všem jsem kopíroval Björna."

Jenže tou dobou už Borg psychicky vadl. Už ho nebavilo být věčně stíhanou celebritou. Ztratil motivaci. A tak v pětadvaceti senzačně ohlásil konec kariéry. "Druhý den ráno nastal nádherný okamžik," popisoval včera. "Probudil jsem se a věděl, že vůbec nic nemusím. Žádný trénink, žádný turnaj, žádné cestování. Jak mně se ulevilo! Chtěl jsem konečně žít normálně."

Jak kupoval vlastní trofeje

Jenže přestup mezi běžné smrtelníky nebyl jednoduchý. Bral kokain, nedařilo se mu ve vztazích ani v podnikání, tak tak unikl bankrotu. Dokonce se údajně pokusil o sebevraždu, později však prohlásil, že se prášky předávkoval omylem.

Na začátku 90. let se mu zastesklo po tenisu a pokusil se o comeback. Jenže prohrál všech 13 utkání, do nichž nastoupil. Jeho pověst utrpěla další ránu.

Ještě před čtyřmi lety kdekoho udivil, když jedné londýnské dražební společnosti prodal své wimbledonské trofeje a dvě památeční rakety. Chtěl prý finančně zajistit rodinu. "Teď už vím, že to nebyl nejchytřejší nápad," uznal ve čtvrtek v Ostravě. "Spousta lidí mi volala, abych se těch pohárů nezbavoval. Ozval se i John McEnroe a povídá: Co blázníš?! To přece nemůžeš udělat… A tak jsem všechno koupil zpátky, i když mě to stálo docela dost peněz. Dneska už jsou ty věci uložené na bezpečném místě."

Jeho někdejší obdivovatel a současný přítel Wilander tvrdí, že spoustu Borgových afér vytvořila média. Že je Borg už dlouho šťastný.

Zdá se, že přinejmenším v poslední době jeho slova platí. Bývalý megaidol v Ostravě spokojeně mluvil o svém obyčejném dni: "Bydlím dvacet kilometrů od Stockholmu. Vstávám ráno v šest, vezu děti do školy, pak jedu na tenis nebo do kanceláře (podniká v módě). Odpoledne zase děti vyzvedávám a doprovázím je na sport nebo na hudební kroužky."

Björn Borg zřejmě našel svůj klid. Věnuje se rodině, občas si zaletí někam na exhibici. Přitom už ho nikdo nepronásleduje a nedrží v zajetí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze