Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší sezona českých cyklistů na klasikách: dvakrát druzí, jednou pátí

Cyklista Roman Kreuziger na trati klasiky Lutych-Bastogne-Lutych | foto: Profimedia.cz

27 2015
Nejstarším cyklistickým „monumentem“ na trati Lutych-Bastogne-Lutych vyvrcholil seriál jarních klasik ze série World Tour. A páté místo Romana Kreuzigera podtrhlo dosud nejúspěšnější klasikářskou sezonu české cyklistiky v historii. Jezdec týmu Tinkoff-Saxo navázal na předchozí dvě druhá místa Zdeňka Štybara na kostkách Harelbeke a Roubaix.

Sean Yates, sportovní ředitel stáje Tinkoff-Saxo, po skončení lutyšského monumentu Kreuzigera jen chválil: „Roman byl dnes jednoznačně jedním z nejsilnějších mužův pelotonu. Jeho útok na Côte de la Roche-aux-Faucons přivedl řadu jezdců do potíží a nebýt Štybara, který obětoval sám sebe při tahání tempa ve zdecimované skupině favoritů, vedoucí trojice s Romanem by možná přežila na čele až do cíle.“

V podání týmu Tinkoff-Saxo šlo navíc o výrazně kolektivnější výkon než na Amstelu, v popředí byli dlouho vidět také Kiserlovski a Majka.

Češi na klasikách World Tour 2015

Milán - San Remo
29. Kreuziger, 56. Štybar, 121. Bárta.

E3 Harelbeke
2. Štybar

Gent-Wevelgem
38. Štybar.

Kolem Flander
9. Štybar, Paďour nedokončil.

Paříž-Roubaix
2. Štybar.

Amstel Gold Race
14. Kreuziger, 50. Vakoč.

Valonský šíp
11. Kreuziger, 122. Vakoč.

Lutych-Bastogne-Lutych
5. Kreuziger, 42. Štybar, 73. Vakoč.

Ke Kreuzigerovu útoku došlo brzy, už 19 kilometrů před cílem. Později český lídr na svých stránkách toto rozhodnutí obhajoval: „Přišlo mi, že se nikdo nechtěl vyprášit takhle brzy, jel se mnou jediný Caruso. Přesto jsem cítil, že je to ta správná chvíle. Byla jen smůla, že nám foukalo proti. Potom nás dojel Fuglsang, ale Caruso netahal. Takže jsem věděl, že únik nevydrží, a snažil se něco pošetřit do závěru.“

K Lutychu letos Kreuziger směřoval své úsilí v první fázi sezony. Tajně doufal v umístění na pódiu pro tři nejlepší. „Ale aspoň jsem byl k němu blízko a udělal jsem závod,“ bilancoval za cílem. „Energie, kterou člověk tím nástupem utratí, potom v koncovce trošku chybí. Ale neudělal bych nic jinak.“

Zatímco loni měl Roman Kreuziger z ardenských klasik na kontě bilanci 18. - 8. - 7. místo, letos je to 14. - 11. - 5. místo.

Výrazně zlepšení zaznamenal na klasikách Zdeněk Štybar. Před rokem bylo jeho maximem 5. místo na Roubaix a 7. místo na San Remu, tentokrát už byl druhý na Roubaix i na E3 Harelbeke a navrch devátý ve Flandrech. Stal se v Roubaix zároveň prvním českým cyklistou v historii na stupních vítězů některého z pěti monumentů.

Právě Štybar ve službách svého týmu Etixx-Quick Step a Michala Kwiatkowského přivážel v neděli v Lutychu největší favority ke Kreuzigerově tříčlenné skupině.

„Já v první chvíli vůbec nevěděl, že je tam vepředu Roman, myslel jsem, že je to Majka. Ale v tu chvíli mi řekli z týmového auta, že mám jet,“ popisoval pro svůj web. „Už na tom kopci, kde atakoval Roman, jsem byl na hraně. Věděl jsem, že bych s nejlepšími asi do finále stejně nevydržel a tým mi řekl, ať jedu naplno pod Saint-Nicolas. V danou chvíli šlo o to nejlepší, co jsem pro tým mohl udělat.“

Cyklista Zdeněk Štybar na trati klasiky Lutych-Bastogne-Lutych

Cyklista Zdeněk Štybar na trati klasiky Lutych-Bastogne-Lutych

Štybarovo počínání poté vysoce ocenil Davide Bramati, sportovní ředitel Etixxu: „Demonstroval svůj profesionalismus při přípravě na tento závod a potom se obětoval ve prospěch týmových kolegů.“

Kwiatkowskému jeho pomoc příliš platná nebyla, Polák v závěru nestíhal. „Při velké akceleraci na posledních kilometrech jsem nebyl schopný následovat ostatní. Nevím, co se stalo,“ přiznal mistr světa. Přesto měl Etixx opět jezdce na pódiu, už posedmé při letošních klasikách - a pošesté na stříbrném stupni! Stejně jako při Valonském šípu jím byl teprve 22letý mladík Julian Alaphilippe.

Ještě tři další čeští cyklisté se představili na letošních klasikách. V roli kvalitního pomocníka se osvědčil v Etixxu Petr Vakoč, na Amstelu vydržel s pozdějším vítězem Kwiatkowskim až pod Cauberg.

Jan Bárta se v barvách týmu Bora opět jednou zviditelnil sáhodlouhým únikem na San Remu, jenže o Flandry a Roubaix, kde měl být lídrem týmu, jej „připravil“ streptokok.

Premiéru si ve Flandrech v dresu druhodivizního týmu Androni Giocatoli odbyl František Paďour, do cíle však nedorazil.

Degenkolb a Valverde slavili dvakrát

Loni nabídlo osm jarních klasik, náležících do seriálu World Tour, unikátní bilanci: 8 různých vítězů, z 8 různých stájí a 8 různých zemí.

Letošní rok byl jiný, dva jezdci slavili prvenství dvakrát:

John Degenkolb z Giantu (na San Remu a v Roubaix). 

Alejandro Valverde z Movistaru (na Valonském šípu a v Lutychu).

Galerie vítězů

Milán-San Remo (monument)
1. Degenkolb (Něm. - Giant)

E3 Harelbeke
1. Thomas (Brit - Sky)

Gent-Wevelgem
1. Paolini (It. - Kaťuša)

Kolem Flander (monument)
1. Kristoff (Nor. - Kaťuša)

Paříž - Roubaix (monument)
1. Degenkolb (Něm. - Giant)

Amstel Gold Race
1. Kwiatkowski (Pol. - Etixx)

Valonský šíp
1. Valverde (Šp. - Movistar)

Lutych-Bastogne-Lutych (monument)
1. Valverde (Šp. - Movistar)

Na dva triumfy navíc dosáhla také stáj Kaťuša, zásluhou Alexandra Kristoffa a Luky Paoliniho.

Stejně jako loni se pouze jedinému cyklistovi podařilo obhájit prvenství z minulé sezony. V roce 2014 to byl Fabian Cancellara ve Flandrech, tentokrát Alejandro Valverde na Valonském šípu.

Úplnými nováčky mezi vítězi worldtourových klasik jsou Geraint Thomas, Luca Paolini a Michal Kwiatkowski.

Fabian Cancellara, jenž se kvůli zlomenině obratle z Harelbeke ocitl v březnu mimo hru, neprodloužil naopak svoji obdivuhodnou sérii. Na dvanácti monumentech po sobě, kde startoval, dokázal Švýcar vždy vybojovat stupně vítězů. Až při tom třináctém, letošním San Remu, spurtoval „jen“ sedmý.

Jediným cyklistou, který se letos dokázal prosadit do popředí jak kostkových, tak ardenských klasik, se stal Greg van Avarmaet z BMC, který dojel třetí ve Flandrech i na Roubaix a pátý na Amstelu.

Ovšem také Zdeněk Štybar učinil při své premiéře na Lutychu zjištění: V budoucnu mohu uspět také tady.

„Na startu Lutychu jsem nevěděl, co očekávat,“ vyprávěl. „Ale nakonec jsem i po kostkových klasikách dokázal hrát důležitou roli v tomto závodě. To mi ukázalo, že v budoucnu bych se tu mohl prosadit.“

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze