Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biker Spěšný se vrátil z ME a už ladí formu na domácí šampionát

Milan Spěšný | foto: Jan Němec, www.mtbs.cz

13 2010
Chtěl navázat na loňské šesté místo, zase se poprat o elitní desítku. Tenhle plán nevyšel, ale přesto plzeňský biker a člen stáje S&H Superior Milan Spěšný po návratu z evropského šampionátu v cross country na horských kolech v izraelské Haifě zklamání necítí.

"Zazmatkoval jsem na startu. Při zaváděcím kole jsem najel špatně na kruhový objezd a dostal se vlastně až na konec startovního pole," popisuje Spěšný.

Šampionát ovládl jeho reprezentační kolega Kulhavý, který pro Česko získal zlato. Pro Spěšného byl závod spíše soustředěnou stíhací jízdou. A v ní se nakonec protlačil až na osmnáctou pozici. "Z toho mám dobrý pocit. Ukázalo se, že řada favoritů, kteří přepálili začátek, postupně odpadla, dostal jsem se před ně," míní Plzeňan.

Právě Kulhavý ho "připravil" o dosavadní české maximum na mistrovství Evropy. Tím bylo právě Spěšného šesté místo z loňského ME v nizozemském Zotermeeru.

"Je to zase hozená rukavice," usmívá se Spěšný. "Jarda má vynikající sezonu, do Izraele odjížděl s myšlenkami na medaili. A zvládl to skvěle. Jel chytře, držel se na čele s Italem Fontanou a v pravé chvíli ho setřásl," chválil vítěze.

Kvartet českých "eliťáků" Kulhavého zlato oslavil po závodě v arabské restauraci. "Dali jsme si menu a připili si místním pivkem. Ale žádná divočina. Závodilo se totiž v obrovském vedru, a když má člověk v sobě pár energetických gelů, je tělo vykašované a na žádnou bujarost není nálada," líčí Spěšný.

Kvůli obavám o bezpečnost šampionát v Izraeli bojkotovalo pár elitních bikerů. Byl důvod k obavám? "Klidná země to určitě není. Policisté se samopaly patří ke každodennímu životu, skupina více než 10 lidí musí mít ozbrojený doprovod. Ale pořadatelé to zvládli skvěle. Bydleli jsme hned vedle tratě a poznali i Haifu. Je to moc pěkné město, oproti té pustině okolo," míní 33letý cyklista.

Domů se Spěšný vrátil s celou českou výpravou v neděli, včera už trénoval s dalším Plzeňanem Ondřejem Cinkem. Ten v Izraeli dosáhl na bronzový úspěch jako člen české štafety do 23 let.

"Ladíme formu na republikový šampionát, který se v sobotu jede v Kuřimi," hlásí Spěšný.

Tam touží atakovat medailové pozice. A pak ho čeká série dvou klání Světového poháru. "Nejprve ve Švýcarsku. Na trati, kde se příští rok jede mistrovství světa. A poté v Itálii," vypočítává.

Jde o hodně. Spěšného v příštích závodech totiž čeká i boj o nominaci na zářijový světový šampionát v Kanadě. "Všechno úsilí směřuji tam," pokyvuje hlavou.

Medaile z domácího šampionátu by ho k letošnímu bikerskému vrcholu hodně přiblížila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze