Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bikeři stoupali na africký Alpe d´Huez a Kulhavý oblékl žlutý dres

ZA VÍTĚZSTVÍM. Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý (vlevo) bojuje na trati etapového závodu dvojic Cape Epic se svým parťákem Christophem Sauserem. | foto: jaroslavkulhavy.cz

16 2015
Prvních dvacet ze 739 kilometrů vedlo kolem Stolové hory a duo Jaroslav Kulhavý - Christoph Sauser v prologu etapového závodu dvojic Cape Epic dojelo třetí. "Ztráta na žlutý dres je akceptovatelná," říkal v neděli český biker. Hned následující den česko-švýcarská dvojice udeřila, vyhrála 1. etapu a po 113 zmoklých kilometrech se oblékla do trikotu lídrů.

Dvanáctý ročník Cape Epic, nejdrsnějšího bikového závodu planety, nejdřív vyslal cyklisty k zahřívacím kilometrům kolem Kapského Města, po nichž Kulhavý přes svůj web vzkázal: “Cítil jsem se hodně dobře.“

V úvodním díle ztratil se Sauserem jen 23 vteřin na vítěze a těšil se na maratonské kilometry příštích dnů. „Prolog byl na mě vyloženě šitý, snažil jsem se proto pomoct Christophovi, kterému prudká stoupání moc nechutnala. Ale závod teprve začíná,“ uklidňoval Kulhavý v dresu Investec-Songo-Specialized.

Opravdový test v jihoafrické divočině začal hned v pondělí v 7 hodin ráno. Etapa dlouhá 113 kilometrů s převýšením 2 800 metrů vedla na nejvyšší bod celého závodu - obávaný Groenlandberg. Skoro třicet kilometrů vzhůru k šedým mrakům. „Je to Alpe d´Huez tohoto závodu,“ říkal komentátor přenosu.

Právě tam se peloton dělil a Kulhavý se Sauserem ukazovali chuť po vítězství. Švýcar, čtyřnásobný vítěz závodu, totiž touží kariéru zakončit s pátým triumfem.

„Ze začátku se moc nejelo, až jsem si říkal, že nikdo nechce útočit,“ komentoval český biker na svém webu. „Ve sjezdu jsme odskočili s Meridou a Bullsy, tak jsem se snažil jet, aby se to co nejvíc roztrhalo a zůstali jsme jen s Karlem Plattem a Ursem Huberem. Ale když jsme začali odjíždět i jim, měl Christoph defekt. Opravili jsme ho a na další občerstvovačce jsme kolo vyměnili. Dohromady jsme ztratili maximálně dvě minuty.“

Dočasné lídry pak dotáhli, ujeli jim, v poslední rovince si podali ruce a tak i projeli pod cílovou bránou. Druzí Platt s Huberem ztratili 51 sekund, někdejší mistr světa José Antonio Hermida s kolegou Rudim van Houtsem byli pomalejší o minutu a čtvrt. Obhájce loňského prvenství Kristián Hynek s parťákem Albanem Lakatou dojeli čtvrtí, 4 minuty za vítězi.

„Padesát vteřin v celkovém pořadí nic neznamená, ale povedlo se nám vyhrát etapa a ukázali jsme, že jsme na tom dobře,“ dodal Kulhavý.

VÝSLEDKY

Etapový závod horských kol Cape Epic - 1. etapa (113 km): 1. Kulhavý, Sauser (ČR/Švýc.) 4:47:40, 2. Huber, Platt (Švýc./Něm.) -51, 3. Hermida, Van Houst (Šp./Niz.) -1:15, 4. Hynek, Lakata (ČR/Rak.) -4:10.

Průběžné pořadí: 1. Kulhavý, Sauser 5:34:22, 2. Huber, Platt -46, 3. Hermida, Van Houst -1:33, 4. Hynek, Lakata -4:38.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze