Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Snad na výsledky přihlédnou u maturity, žertuje biatlonový medailista

Adam Václavík na střelnici během MEJ v Novém Městě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

3 2014
Než se dal na biatlon, jako mladší žák Adam Václavík tenkrát zvažoval, jestli by nebylo lepší jen lyžovat bez malorážky na zádech. "Střelba mi to kazila, trápil jsem se s ní."

Když se ale v neděli ohlédl český juniorský reprezentant po všech individuálních závodech na mistrovství Evropy v biatlonu v Novém Městě na Moravě za svými výsledky, prohlásil s chutí: "Udělal jsem dobře, že jsem zůstal u biatlonu. Teď už se relativně běhy se střelbou srovnaly." Zkombinovat lyžování a střílení se mu podařilo natolik, že se z něj stal evropský medailista.

Po pátečním sprintu měl slzy v očích a nemohl uvěřit, že získal stříbrnou medaili. Po nedělním stíhacím závodě, v němž si dojel pro bronzovou placku, byl taktéž dojatý. Zajel nejlepší výsledky v kariéře. "Je to fantastické," těžko hledal slova, jak má úspěchy popsat.

Každé takové umístění vybízí k větší pozornosti a potřebě porovnat sportovce s dospělou špičkou. V současné době do té světové biatlonové bezpochyby patří z českých mužských řad Ondřej Moravec, jenž třeba vloni v Novém Městě na Moravě na mistrovství světa slavil se smíšenou štafetou bronzovou medaili.

Fotogalerie

Václavík je o deset let mladší. "A už taky potřebujeme omlazovat," říkal pro MF DNES prezident Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík. "V Adamovi vidíme pokračovatele, který snad jednou do dospělé reprezentace zasáhne."

No, zasáhne. On už zasáhl! Letos v létě byl s A týmem u Moravce a spol. na třech soustředěních, o nichž mluví jen v superlativech. "Kluci vás namotivují, abyste s nimi držel krok. Hrozně mi to dalo. Vyzkoušel jsem si, jak to tam chodí," popisoval.

Před sebou má další metu. Vrátit se tam znovu. Natrvalo. Předtím však musí přeskočit trochu jinou překážku. Letos maturuje na jilemnickém sportovním gymnáziu. "Snad učitelé přikouknou na výsledky," vtipkoval.

A až udělá zkoušku z dospělosti, bude se moct vrátit zpátky k tomu, v čem je obrovskou nadějí pro Česko a v čem se podobá Moravcovi. "Ty výsledky, kterých v Novém Městě teď dosáhl, jsou pro něj oceněním za jeho přístup a práci," hodnotil prezident ČSB Fiřtík.

V tom jsou na tom stejně. I on je dříč, jak o Moravcovi povídal Václavík. "Jednou bych to chtěl dotáhnout tak vysoko jako on." Cestu má otevřenou. "Ale ještě budě hodně dlouhá," očekává.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze