Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Člověče, nezlob se? Ne! Mezi reprezentanty se chytla Biatlonmánie

Čeští biatlonisté si zkracují dlouhé chvíle biatlonem. Přesněji - hraním deskové hry Biatlonmánie. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

29 2015
Parádní střelba, česká reprezentantka Eva Puskarčíková zvládla stojku na výbornou a ujímá se vedení v závodě na 7,5 kilometru. Za sebou nechává i Martina Fourcada...

Na první pohled jde o situaci, která si s realitou zrovna moc netyká, ovšem pouze do chvíle, než zjistíte, že ji použili hráči při nové stolní hře Biatlonmánie, které propadla kompletní česká biatlonová špička.

„Sám jsem byl překvapený, jak je to zábavné. A myslím, že se tahle hra opravdu povedla,“ říká brzy dvaatřicetiletý reprezentant Michal Šlesingr. „Všem bych ji jen doporučil,“ spěchá s dodatkem.

Prvních pár kusů hry se převážně ke členům české biatlonové reprezentace dostalo kolem Vánoc a od té doby s nimi cestují na všechny větší akce.

„Když je volná chvíle a chceme se nějakým způsobem odreagovat, tak si ji zahrajeme,“ potvrzuje v letošní sezoně zatím nejúspěšnější reprezentantka Veronika Vítková.

Běžně pak dochází k situacím, při nichž se skupina sesedne kolem jednoho stolu a začne tuhý boj o vítězství. „Koncipována je hra pro jednoho až osm hráčů, ale zjistili jsme, že hrát ji najednou může až dvaatřicet lidí,“ prozrazuje šéftrenér české biatlonové reprezentace Ondřej Rybář, který ví o Biatlonmánii asi nejvíc ze všech.

„S nápadem přišel Miroslav Žemlička, otec jednoho mladšího biatlonisty, a vymyslel ji opravdu chytře. Hra splňuje všechny aspekty biatlonu, přestože jen sedíte u stolu a házíte kostkou. Je to výborná zábava,“ přesvědčuje.

Výdělek půjde na mládež

Žádnou velkou propagaci zatím Český svaz biatlonu nové deskové hře nedělal, přesto se na něj v poslední době valí jeden dotaz za druhým. „Zatím se o ní zmiňují jen kluci a holky z reprezentace na svých facebookových stránkách, a už to stačí. Lidé se ptají, kdy a kde si ji budou moct koupit,“ usmívá se Rybář.

„Takže odpověď je taková, že její prodej chystáme na Světový pohár do Nového Města na Moravě. Zatím půjde o prvních tisíc kusů. A podle toho, jaký bude zájem, se pak rozhodneme, jak to bude s distribucí dál,“ dodává.

Pořizovací cena se podle něj bude pohybovat kolem 650 korun. „O výdělek nám nejde, chceme hlavně zpropagovat biatlon. A pokud se nám i díky téhle hře povede přivést k němu víc dětí, budeme spokojeni,“ přesvědčuje Rybář. „Navíc i výdělek, který z ní bude, věnujeme na podporu mládeže,“ tvrdí.

V první řadě by ale hra měla přinést zábavu. A tohle kritérium, jak se zdá, zatím Biatlonmánie rozhodně splňuje. „Podoba s opravdovým biatlonem je neskutečná. Pocity se blíží tomu, co prožíváme my na trati,“ hlásí další reprezentant Ondřej Moravec.

A chybět prý samozřejmě nesmí ani vzájemné pošťuchování. „Když někdo někoho předjíždí, padají hlášky typu: Puskarčíková to natřela Moravcovi do kopce,“ směje se Šlesingr.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze