Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ujasni si priority, vyzývají trenéři rozlítanou hvězdu Soukalovou

Gabriela Soukalová před startem vytrvalostního závodu v Östersundu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

6 2014
Na paniku je ještě brzy. Jeden pokažený závod? Totálně nezvládnutá střelba? „To se stává i dobrým závodníkům,“ chlácholil Ondřej Rybář, šéftrenér biatlonové reprezentace. Jenže Gabriela Soukalová by z pozice dvakrát stříbrné olympioničky ze Soči, čtvrté ženy minulého ročníku Světového poháru a současně vítězky hodnocení individuálních závodů mohla a měla i v nové sezoně mířit výš.

Zkrat z první střelecké položky čtvrtečního závodu v Östersundu však všechny šance spálil. A z úst trenérů pak zazněla sice umírněná, přesto kritická slova. „Tu střelbu prohrála už v hlavě,“ tvrdil kouč týmu žen Zdeněk Vítek a Rybář dodal: „Sama si musí ujasnit priority. Určitě chce, ale zkoncentrovat se na závod nedokáže.“

Než odletěla na sever, Soukalová pronesla: „Tuto sezonu chci pojmout odpočinkově.“ Za kontroverzním prohlášením stála nejistota a pochyby. O formě, o ambicích, o tom, jestli dokáže navázat na famózní rok. „To bylo hloupé prohlášení,“ uznal i Rybář.

Jenže po úspěšné olympiádě 25letou blondýnu zahltily sponzorské aktivity a obíraly ji o čas na trénink i regeneraci. „Jsem vyčerpaná,“ hlesla. „Ale rád bych to uvedl na pravou míru,“ reagoval šéf reprezentace.

Svaz dokázal nároky svých sponzorů filtrovat a nejvíc času tak Soukalové sebrali její osobní partneři. „A tím nemyslím toho životního,“ upřesnil. „Každý dobrý sportovec se dostane do stadia, kdy začne řešit i věci mimo sport a to odčerpá nejvíc energie,“ tvrdil Rybář. „Třeba projekt boje proti rakovině. Je to sice dobrá věc, jenže koncentrace na trénink pak není taková. Gabča si musí ujasnit, že sport je na prvním místě a to kolem musí jít teď stranou.“

Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková před závodem v
Gabriela Soukalová na trati vytrvalostního závodu v Östersundu.
Gabriela Soukalová při střelbě ve vytrvalostním závodu v Östersundu.

Gabriela Soukalová během vytrvalostního závodu v Östersundu.

Z pohody české jedničky ubraly těsně před nástupem zimy i zdravotní komplikace a Vítek si všiml: „Do závodu šla s velkými obavami, které ji nezvykle znervózňovaly.“

Nebyl to pak návrat královny. Před rokem v Östersundu vyhrála a oblékala žlutý dres vedoucí ženy poháru, tentokrát se poražená a zlomená stáhla do sebe. Ani 26. běžecký čas neodpovídal někdejším možnostem. „Když dáte na začátku čtyři chyby, s tím se těžko něco dělá. Víte, že závod je ztracený, a přeskočí vám kolečko. Na Gábině bylo vidět, že už pak nejela naplno,“ všiml si Rybář.

„První krok do sezony se jí nepovedl, ale nedělal bych z toho závěry. Jako trenér bych byl trpělivý.“ Protože třeba už v sobotním sprintu se česká hvězda biatlonu znovu zaleskne.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze