Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do supermarketu pro housky? V případě Soukalové to byl problém

STŘÍBRNÁ BIATLONISTKA. Gabriela Soukalová s trofejí za závod s hromadným startem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2014
Po životní sezoně se u Gabriely Soukalové leccos mění. Nejlepší česká biatlonistka kupříkladu zvolí jiný model přípravy, bude střídavě trénovat s reprezentačními týmy mužů a žen.

Loni se držitelka dvou stříbrných olympijských medailí a čtvrtá závodnice Světového poháru připravovala pouze s muži pod vedením Ondřeje Rybáře, který se však nedávno přesunul na pozici šéftrenéra. Soukalová dostala po sezoně možnost vybrat si variantu, která jí bude nejvíc vyhovovat.

"Loňský model mi přinesl úspěchy, proto se v něm snažím setrvat. Některé tréninky ale podstoupím v týmu žen. Bude to příjemná změna pro všechny. Na společných kempech se zlepší atmosféra. Nechci se od týmu žen izolovat, náročnější tréninky s muži mi ale vyhovují," řekla Soukalová. "Bude to pro mě něco nového, co by mělo vyhovovat všem."

V minulé sezoně se definitivně zařadila mezi světovou elitu. Vedla Světový pohár a vyhrála tři závody, což z ní udělalo velkou olympijskou naději; v Soči pak získala dvě stříbrné medaile. Teď tvrdí, že ji v dalších letech patrně nemůže už potkat nic horšího než tlak, který cítila před olympijskými hrami.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová při olympijském závodu ve smíšené...
Česká biatlonistka Gabriela Soukalová při olympijském závodu ve smíšené...
Biatlonistka Gabriela Soukalová v závodu na 12,5 kilometru s hromadným startem....

"Důležité bylo zachovat si chladnou hlavu. Byla to pro mě škola, která byla důležitá pro můj výkonnostní rozvoj do dalších sezon. Doufám, že budu stále taková rvavá a nic nebudu vzdávat dopředu," věří Soukalová.

Po náročné sezoně si mnoho odpočinku neužila. Dva týdny strávila doma v Jablonci, v dalších dvou týdnech se dávala dohromady zdravotně. "Fyzicky jsem si odpočinula, psychicky to bylo horší," narážela na obrovskou popularitu, která ji provází. "Je příjemné, když nám lidé fandí. Ale už jsem si přála změnit prostředí. Aby mě lidé tolik nepoznávali," usmála se pohledná biatlonistka.

Fotogalerie

Nečekala prý například, že bude mít problém jít si ráno koupit v Jablonci do supermarketu housky. Lidé ji prý zastavovali v obchodě i na ulici, chtěli se s ní fotografovat, žádali autogramy. "Musela jsem to zmáknout sama. Začala jsem chodit nakupovat až po osmé hodině, když nebylo v obchodech tolik lidí. Teď postupně vlna zájmu opadává, střídají nás jiné sporty," ulevilo se jí.

Dovolenou si plánuje až na období těsně před sezonou v září, teď už se těší na zahájení společného tréninku. "Jsem do sportu blázen, hodně mi chyběl. Už se těším na flintu."

Biatlonu se chce dál věnovat naplno a na rozdíl od některých kolegů v reprezentaci zatím neplánuje spojit sport se studiem. Až do příští olympiády by vše mělo zůstat v režimu: sport, regenerace, odpočinek před dalším tréninkem.

Na další nesportovní výzvy se hodlá naplno vrhnout až po konci kariéry. "Chci studovat v Liberci obor Design prostoru. Nechci se stát trenérkou. Jsem nadšenec do umění," připomněla Soukalová, která před dvěma lety dostudovala v Jablonci vyšší odbornou školu obor Ražená medaile a mince.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze