Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonisté pilují střelbu. Moravec: Je v ní spousta vteřin zadarmo

21 2016
Další část přípravy na novou sezonu absolvuje v tomto týdnu v Novém Městě na Moravě mužská část biatlonové reprezentace. Na střelnici ve Vysočina Areně piluje hlavně rychlost.

„Těsná na čtyři. Těsná na šest. Pak daleko na sedm. Pak na tři, těsná. A zase na tři, těsná.“

I takové informace v tomto týdnu slýchávají čeští biatlonisté při svém soustředění v Novém Městě na Moravě. Mužská tréninková skupina reprezentačního šéftrenéra Ondřeje Rybáře, doplněná mimo jiné o nejlepší biatlonistku loňské sezony Světového poháru Gabrielu Koukalovou, dře ve Vysočina Areně.

„Jsme tady letos už podruhé, což je trošičku novinka. Většinou jsme zde v přípravě bývali jen týden. Teď jsme tady strávili času o něco víc,“ popisuje jeden z reprezentačních koučů Marek Lejsek.

Lejsek má u béčka najít nástupce Soukupa a spol.

Před minulou sezonou převzal Marek Lejsek od šéftrenéra české biatlonové reprezentace Ondřeje Rybáře post hlavního trenéra A-skupiny mužské části národního týmu. „Stoprocentně jsem získal sebedůvěru a ujistil se, že jsem schopen kluky nějakým způsobem ukočírovat,“ vzpomíná Lejsek.

Ten se od nové sezony přesouvá do pozice hlavního trenéra béčka české mužské reprezentace. „Jeho úkolem je připravit mladý B-tým mužů tak, aby se stal skutečnou zálohou pro áčko a její doplnění po olympijských hrách 2018,“ určil Lejskovi novou roli Rybář, který s ním spolupracoval šest let.

„Doufám, že jsem za tu dobu nabral dostatek zkušeností a nějaký nadhled. Tak, abych těm mladším nadějným sportovcům byl schopen předat to, co budou potřebovat dál,“ doufá Lejsek.

Ten by v B-týmu měl nalézt budoucí nástupce Jaroslava Soukupa (34 let), Michala Šlesingra (33) či Ondřeje Moravce (32). „Doufám, že se na ně brzy dotáhnou a za rok nebo dva budou plnohodnotnou náhradou za kluky, kteří po olympiádě začnou přemýšlet o konci kariéry a jiném životě, než je ten biatlonový,“ přeje si Lejsek.

Společně s Tomášem Kašparem má nově ve svém výběru k dispozici i dvojici benjamínků – novoměstského Jana Buriana a brněnského Ondřeje Hoška.

„Jsou to dvě nové naděje, které loni ještě závodily za juniory a prvním rokem budou mezi muži,“ představuje své svěřence Lejsek. „Jsou to mladí kluci, času mají před sebou dost. Pokud u biatlonu vydrží a neotráví je to, že to nepůjde samo a hned, tak si myslím, že by mohli být minimálně základem týmu do budoucna,“ doplňuje.

Naopak do mužského áčka, jehož novými trenéry jsou Michael Málek a Aleš Ligaun, by se mohl natrvalo přesunout Adam Václavík. Ten už při letošním mistrovství světa v norském Oslu byl v pozici rezervního závodníka.

Kromě toho, že se čeští biatlonisté chtějí vyhnout stereotypu tréninků v Jablonci nad Nisou nebo v Letohradu, jež hostí podstatnou část předsezonní přípravy, jde i o to, aby se dokonale procvičili na místní střelnici.

„Jde nám o to, být na velké svěťákové střelnici, která je v republice jediná,“ uznává Lejsek. „Navíc tento areál je super, místní nám připravují bezvadné podmínky. Tak proč to nevyužít.“

Střelbě věnují čeští biatlonisté v letošní přípravě hodně prostoru. „Zaměřili jsme se zejména na její rychlost,“ říká Lejsek. „Snažíme se kluky i holky hnát do toho, aby na položce byli co nejrychlejší. Protože si myslím, že tam máme oproti světu ještě rezervu. A můžeme se zase posunout o kousek dál.“

To připouští také trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec. „I v běžecké stránce nějaké rezervy jsou, ale tam je strašně těžké se posouvat. Ve střelbě jsou to vteřiny zadarmo,“ usmívá se dvaatřicetiletý biatlonista. „Je jich spousta, které tam leží. A v podstatě stačí je jen sebrat. Takže doufám, že se to povede.“

Rychle vyprázdnit zásobník, objet minimální okruh přímo na stadionu, vrátit se na střelnici a znovu mířit na pět terčů. A to stále a stále dokola...

„Letos jsme na střelbě začali extrémně pracovat hned od začátku. A hlavně na její rychlosti,“ potvrzuje Lejskova slova Moravec.

„Po x letech, kdy jsme se o tom jen bavili a v podstatě se shodli, že jsme pro to neudělali dost, jsme se do střelby letos obuli opravdu fest. Někdy to přecházelo až do stavu, kdy už mi přišlo, že je toho až hodně. Potom už je těžké udržet koncentraci,“ tvrdí.

Fotogalerie

Jenže výsledky se bleskově dostavily. Zlepšení si Moravec všiml už při červnovém domácím šampionátu v biatlonu na horských kolech, který hostil Jablonec.

„Byl jsem strašně překvapený, jak to jde. Mistrovství republiky se mi střelecky povedlo úplně super,“ pochvaluje si. „Nešlo ani tak o výsledek, ale o tu rychlost. Byl jsem schopen držet rytmus, který jsem trénoval.“

A dobré výkony na střelnici potvrzoval také při dalších testech. „Vypadá to, že vše funguje,“ usmívá se. „Jsem za to samozřejmě rád a doufám, že to tak bude pokračovat. Že to vydrží až do zimy,“ přeje si.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze