Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonista Vítek poprvé střílel v šesti letech

21 2000
P r a h a - Biatlonista Zdeněk Vítek, který jako první český závodník v historii dokázal zvítězit ve Světovém poháru, byl ve čtvrtek hostem redakce iDNES a odpovídal čtenářům v on-line rozhovoru. Odskočil si sem při cestě z Jilemnice do Prahy, kde se ještě chystal nakoupit vánoční dárky. "Čeká mě teď taková malá nákupní horečka," přiznal v jedné odpovědi. K biatlonu se dostal přes lyžování. Jak prozradil, poprvé střílel v šesti letech. "Bylo to z malorážky. Střílel jsem samozřejmě i ze vzduchovky, ale tu za zbraň nepovažuji," dodal. Vítek rád pije pivo. Jeho sponzorem je sice Velkopopovický kozel, on však dává přednost značce Gambrinus. Přečtěte si odpovědi nejlepšího českého biatlonisty

Třiadvacetiletý rodák z Vrchlabí splnil naděje, které do něj příznivci českého biatlonu vkládali. Pod vedením Tomáše Kose, který je zároveň trenérem slovinské reprezentace, dosáhl nečekaných výsledků. V SP bylo jeho zatím nejlepším výsledkem třetí místo z Oberhofu v minulé sezoně, kdy se stal také mistrem Evropy. Jako všichni čeští biatlonisté je zaměstnancem ministerstva vnitra a kromě toho studuje první ročník Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.

Benjamínek reprezentace se na sezonu připravoval i se slovinským reprezentačním týmem, "S přípravou na letošní rok jsem maximálně spokojen," říká sám. Také proto je v průběžné klasifikaci SP na devátém místě, loni přitom skončil v celkovém pořadí na čtyřiatřicátém místě a dvě sezony předtím na konci první šedesátky.

Jeho slabinou byla vždy střelba, na ní ztrácel cenné vteřiny, ale v běhu ostatním stačil. S věkem získal pevnou ruku a rázem se ho musí bát i takoví borci jako Nor Björndalen nebo Francouz Poirée. On se však drží při zemi, "Stále mám co zlepšovat," tvrdí.

Vrcholový sport nedělé pro peníze, v biatlonu se ani moc vydělat nedá. "Jako zedník bych si vydělal víc, ale nestěžuju si," směje se sympatický mladík, "Stejně nemám čas je utrácet."

V oficiální brožuře ke seriálu SP v biatlonu se můžete dočíst, že jeho koníčky jsou horská kola a hudba. "Hudba ne," hájí se, "To tam napsali ze svazu, aby tam něco bylo. Ale na horském kole si rád vyjedu." V kopcích okolo krkonošské Jilemnice, kde žije s rodiči, nemá vhodných terénů nedostatek.  

Další články o Zdeňku Vítkovi ZDE.O jeho vítězství ZDE. O jeho úspěšném mistrovství Evropy ZDE. O jeho prvním umístění na stupních vítězů v SP ZDE.

Zdeněk Vítek odpovídá na otázky čtenářů v redakci iDNES.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze