Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biatlonista Moravec: Co musím zlepšit? Hlavu

Biatlonista Ondřej Moravec | foto: Český svaz biatlonu

10 2009
Ne, takhle opravdu nevypadá vydařená sezona. Ondřeji Moravcovi, letohradskému biatlonistovi, se letos nepovedlo téměř nic. Ve Světovém poháru získal jen devět bodů a celkově skončil 99., oproti předchozí sezoně si pohoršil o 54 pozic.

A když se začaly výkony konečně zlepšovat, srazilo dvojnásobného juniorského mistra světa  zdraví. "To už byl poslední hřebík do rakve," říká zklamaně čtyřiadvacetiletý biatlonista.

Jak hodnotíte sezonu? Výsledky ve Světovém poháru asi neodpovídaly vašim představám.
Spokojenej samozřejmě nejsem. Průběh sezony nebyl takový, jaký bych si ho představoval. Trápila mě střelba, měl jsem zdravotní problémy, nenominoval jsem se na mistrovství světa. Když se to začalo před evropským šampionátem všechno zlepšovat, zradilo mě zdraví. To byl poslední hřebíček do rakve.

Kde je příčina zpackané sezony?
Příčinou je hlavně špatná střelba. Ale samotný problém byl v hlavě, srážela mě psychika. Při trénincích jsem střelbu zvládal, ale v závodech ne. Takže jaké je poučení pro další rok? Srovnat si to v hlavě. Myslím, že potom už žádný zásadní problém mít nebudu.

Máte v plánu spolupráci s psychologem?
Teď se něco rýsuje, ale nevím, jak to dopadne. Spíš jsme uvažovali o spolupráci se střelci. Oni o střelbě přemýšlejí úplně jinak než biatlonisté. Uvidíme, co to přinese. V minulosti už jsme s psychologem spolupracovali, ale pouze jako celý tým, což asi není řešení. Všechno je jen na mně, jak se s tím dokážu poprat a chytit se v závodě. Když si člověk věří, je všechno jinak.

Vy už si nevěříte?
To zase ne. Když se všechno povede a jsou dobrý lyže, tak je pohoda, daří se. Ale letos se kromě evropského poháru, který je na druhé koleji za svěťákem, nepodařilo nic.

Mluvil jste o lyžích. Servismani vás letos zklamali?
Nemůžu říct, že by to bylo vyloženě lyžemi. Ale pár závodů jsem s nimi problém měl. Ale celá sezona je na nějakou hlubší analýzu, pak se teprve může zhodnotit.

Příští sezona je olympijská. Jak se na hry ve Vancouveru připravíte?
Teď jsme v období, kdy netrénujeme, nelyžujeme, protože je strašné teplo. Občas nějaký pohyb mám, jezdím na kole, na kolečkových bruslích. Ale hlavně odpočívám, chystám se k moři. Pak zase začne všechno na novo. Jdu do toho s tím, že potřebuji zapracovat hlavně na střelbě, na psychice. Musím se na to soustředit, protože když nebudu mít zdravotní problémy jako letos, tak v běhu problém nebude. Taky chci zapomenout na poslední výsledky a jít do tréninků s čistou hlavou.

Letos vám unikl evropský i světový šampionát. Nebudou vám zkušenosti z těch závodů chybět?
Na olympiádě už jsem byl. Velkých závodů mám za sebou taky hodně. Myslím, že pokud se mi to nepovede, kvůli tomuhle to určitě nebude.

Olympiáda je sice ještě daleko, ale už víte, s jakými ambicemi na ni pojedete?
První věc bude nominovat se. Do Kanady nás pojede pět, ale startovat mohou jen čtyři. Na minulých hrách v Turíně jsem byl nejlépe dvaatřicátý, chtěl bych to vylepšit na nějaké dvacáté místo. Ale olympiáda je hodně specifický závod, který rozhoduje momentální forma a štěstí. Třeba se povede i něco lepšího.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze